Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy blok może przytłoczyć Pomnik Obrońców Białegostoku i zasłonić neobarokowy kościół (wizualizacja)

Tomasz Mikulicz
Tak wyglądał pierwotny projekt bloku, który ma powstać obok pomnika obrońców Białegostoku (widok od alei Jana Pawła II). Po zastrzeżeniach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej projektanci zmieniają koncepcję. Wizualizacja pochodzi z materiałów Pracowni Projektowej Trójka.
Tak wyglądał pierwotny projekt bloku, który ma powstać obok pomnika obrońców Białegostoku (widok od alei Jana Pawła II). Po zastrzeżeniach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej projektanci zmieniają koncepcję. Wizualizacja pochodzi z materiałów Pracowni Projektowej Trójka. Fot. Pracownia Projektowa TRÓJKA
Sześciopiętrowy blok zbyt nachalnie będzie dominował nad pomnikiem. Poza tym przysłoni kościół na Wysokim Stoczku - mówi Bartosz Czarnecki, zastępca szefa MKUA.

[galeria_glowna]
Pomnik obrońców Białegostoku to kilka rzeźb, które można podziwiać na obrzeżach miasta jadąc aleją Jana Pawła II w stronę Warszawy. W zeszłym roku magistrat wydał około miliona złotych na jego rewaloryzację. Teraz na działce obok (patrząc od alei po prawej stronie) ma powstać blok. Projekt został jednak zakwestionowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną.

- Budynek przesłaniałby od strony miasta widok na pomnik, a od strony Warszawy - panoramę na okazały kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego - tłumaczy Bartosz Czarnecki, zastępca przewodniczącego komisji.

Piotr Cimoszko, architekt z Pracowni Projektowej Trójka, która stworzyła projekt twierdzi, że w tym ostatnim przypadku kościół będzie mniej widoczny tylko z jednego punktu.

- Doprawdy nie wiem, co trzeba zbudować, by zasłonić świątynię, która góruje nad otoczeniem - mówi.

Co do widoku na pomnik od strony miasta przekonuje, że można go zauważyć tylko podczas bezpośredniego mijania miejsca, w którym stoi.

- To przez to, że przy jezdni rosną wysokie drzewa. Nasz blok nie będzie przeszkadzać. Jednak, żeby być w zgodzie z wytycznymi komisji, zetniemy jeden z dolnych narożników budynku - zapewnia Cimoszko.

Dodaje, że projekt będzie zmieniony też pod innymi względami.

- Na komisji padło bowiem stwierdzenie, że nasz budynek będzie swego rodzaju wizytówką miasta. To pierwsza zwarta zabudowa od strony Warszawy - opowiada Cimoszko.

I właśnie mając na uwagę poprawę walorów estetycznych, architekci zastosują bardziej stonowane niż pierwotnie planowali kolory elewacji. Szare cegły zastąpią elementy z kamienia. Będzie też sporo szkła. Z niego wykonana zostanie też obudowa wychodzących na pomnik balkonów.

- Między blokiem a pomnikiem powstanie też pas zieleni - zapewnia Cimoszko.

Na ten ostatni element zwraca też uwagę prof. Jerzy Grygorczuk, współautor projektu pomnika.

- Wokół niego widziałbym na przykład niewielki park. Jeżeli chodzi o blok, to nie jestem przeciwnikiem jego powstania. Musi być on jednak wpisany w otoczenie - mówi.

Piotr Cimoszko zapewnia, że tak będzie. Nowy projekt budynku jest właśnie w przygotowaniu. I podobnie jak pierwszy zostanie przedstawiony Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny