Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mechaniak dziewiątą szkołą techniczną w kraju. Organizatorzy są zaskoczeni.

Marta Gawina
W Zespole Szkół Mechanicznych jest blisko tysiąc uczniów. - To szkoła, w której można się realizować - mówi Adam Michalski, uczeń mechaniaka (pierwszy od prawej). Na zdjęciu razem (od prawej strony) z Piotrem Bajko, Mariuszem Zabielskim i Krzysztofem Stankiewiczem.
W Zespole Szkół Mechanicznych jest blisko tysiąc uczniów. - To szkoła, w której można się realizować - mówi Adam Michalski, uczeń mechaniaka (pierwszy od prawej). Na zdjęciu razem (od prawej strony) z Piotrem Bajko, Mariuszem Zabielskim i Krzysztofem Stankiewiczem.
Skok o ponad 200 miejsc Szkoła zachęca, my bierzemy sprawy w swoje ręce, a nauczyciele pomagają. To jest przepis na sukces naszej szkoły - mówi Krzysztof Godlewski, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego. W ogólnopolskim rankingu "Rzeczpospolitej" mechaniak zajmuje 125 miejsce. Rok temu było 355.

Nasz awans zszokował nawet organizatorów rankingu polskich szkół ponadgimnazjalnych. Powiedzieli mi wprost, że czegoś takiego jeszcze nie widzieli - mówi Jędrzej Łucyk, dyrektor szkoły przy ul. Broniewskiego.

Ranking szkół przygotowała "Rzeczpospolita" i "Perspektywy". Bierze w nim udział ponad tysiąc polskich szkół: przede wszystkim licea ogólnokształcące i technika. O miejscu w plebiscycie decydują głównie olimpiady i konkursy przedmiotowe.
- Mamy kilkunastu laureatów takich olimpiad. To nam dało 125 miejsce w Polsce. W tej chwili jesteśmy dziewiątą szkołą techniczną w kraju - dodaje dyrektor Jędrzej Łycyk.

I pierwszą w Białymstoku. Lepsze są tylko trzy licea ogólnokształcące: I przy ul. Brukowej, III przy ul. Pałacowej oraz II przy ul. Narewskiej.

- Absolutnie nie czujemy się gorsi od uczniów ogólniaków, wprost przeciwnie - zapewnia Damian Moraś, uczeń mechaniaka. Sam jest stypendystą Ministra Edukacji Narodowej i prezydenta Białegostoku. Jego średnia to 5.2. I nigdy nie zamieniłby swojej szkoły na inną.

- Absolwenci nie mają problemu z dostaniem się na studia techniczne. I lepiej tam sobie radzą, niż osoby, które ukończyły ogólniak. Dlatego u nas nikt się nie martwi obowiązkową matematyką na maturze - dodaje Paweł Bujnowski, uczeń z Broniewskiego.

- Bo technikum mechanicznym naprawdę można się rozwijać. Trzeba tylko chcieć robić coś więcej. Możemy też liczyć na nauczycieli, ich radę, pomoc - podkreśla Krzysztof Godlewski. On taką pomoc otrzymał, kiedy razem z kolegą Piotrem Bajko pracował nad wynalazkiem ułatwiającym życie osobom niepełnosprawnym. A chodzi o małą klawiaturkę, dzięki za pomocą której m.in. zamyka się okno. Ich osiągniecie doceniły władze miasta i przyznały im stypendium za innowacyjną myśl techniczną.

- Jedyna wada naszej szkoły to brak uczennic. Wprawdzie niedawno mieliśmy jedną koleżankę, ale przeniosła się do innej szkoły. Teraz są sami chłopcy - dodaje Damian Moraś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny