Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc w szkole. Uczniowie nie czują się bezpieczni, rodzice nie widzą problemu

Adrian Kuźmiuk
Nieświadomi rodzice nie dostrzegają w szkołach problemów związanych z przemocą, narkotykami i używkami. Aż 87 procent twierdzi, że przemoc nie jest problemem w szkole ich dziecka.
Nieświadomi rodzice nie dostrzegają w szkołach problemów związanych z przemocą, narkotykami i używkami. Aż 87 procent twierdzi, że przemoc nie jest problemem w szkole ich dziecka. Fot. Internet
Rodzice nie dostrzegają w szkołach problemów związanych z przemocą, narkotykami i używkami - mówi prof. Janusz Czapiński. Według badań zupełnie nie są świadomi zagrożeń występujących w szkole.

Rozbieżności między opiniami dzieci i rodziców na temat szkoły są ogromne - mówi prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. - Rodzice nie wiedzą nic na temat problemów występujących w szkole.

Według raportu sporządzonego na potrzeby programu “Szkoła bez przemocy" nie ma kontaktu pomiędzy rodzicami, dziećmi i nauczycielami. Z jednej strony rodzice nie interesują się życiem szkoły i swoich pociech. Z drugiej strony dzieci niechętnie rozmawiają na ten temat ze swoimi rodzicami.

Nadmierny optymizm

- Dorośli są zadowoleni ze szkoły bardziej niż dzieci - mówi Czapiński. - Ich pozytywne opinie, zarówno o szkole, jak też poczynaniach dzieci, wynikają w dużej mierze z tego, że nie wiedzą oni co dzieje się w szkole.

Najgorzej jest w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Potwierdzają to badania, z których wynika, że aż 40 procent gimnazjalistów ocenia działania szkoły mniej lub bardziej negatywnie i tylko 8 procent rodziców podziela tę opinię.

Przemoc w szkole

Nieświadomi rodzice nie dostrzegają w szkołach problemów związanych z przemocą, narkotykami i używkami. Aż 87 procent twierdzi, że przemoc nie jest problemem w szkole ich dziecka. Natomiast prawie co trzeci uczeń uważa zupełnie inaczej. A opinię, że szkoła jest bezradna wobec tego problemu, wyraża co trzeci uczeń i co dziesiąty rodzic lub nauczyciel.

Narkotyki i używki

- Trzy razy mniej rodziców niż dzieci przyznaje, że narkotyki są w ich szkole problemem - mówi Czapiński. - Podobnie rysują się dane dotyczące spożywania alkoholu. Problem zauważa 13 procent rodziców i 41 procent uczniów.

W jaki sposób odbudować dobre relacje między dzieckiem, a rodzicem? Co zrobić, aby uczeń zaufał nauczycielowi?

- Rodzic, czy nauczyciel musi odbudować autorytet opiekuna - wyjaśnia Czapiński. - Powinien stworzyć taki klimat, aby dzieci nie bały się opowiedzieć mu jak wygląda sytuacja w szkole.

Psycholog dodaje, że rodzice nie powinni robić afery z każdego szkolnego incydentu. - Powinni wcześniej porozumieć się z nauczycielami i dyrekcją, aby znaleźć wyjście nie tylko z tej pojedynczej sprawy, ale przyjrzeć się szerszemu problemowi jaki występuje w szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny