Szkoła podstawowa i gimnazjum - ranking. Znamy liderów....

Szkoła podstawowa i gimnazjum - ranking. Znamy liderów. Sprawdź, która szkoła zdobywa najwięcej punktów podczas egzaminów.

Marta Gawina

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Szóstoklasiści z SP nr 1 przy ul. Słowackiego cieszą się, że chodzą do najlepszej szkoły w Białymstoku.

Szóstoklasiści z SP nr 1 przy ul. Słowackiego cieszą się, że chodzą do najlepszej szkoły w Białymstoku. ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

Nasza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna jako jedyna w kraju ujawniła wyniki z egzaminów kończących szkoły podstawowe i gimnazja. W Białymstoku ze sprawdzianem najlepiej poradzili sobie szóstoklasiści z podstawówki numer 1. Wśród gimnazjów liderem jest "dwudziestka".
Szóstoklasiści z SP nr 1 przy ul. Słowackiego cieszą się, że chodzą do najlepszej szkoły w Białymstoku.

Szóstoklasiści z SP nr 1 przy ul. Słowackiego cieszą się, że chodzą do najlepszej szkoły w Białymstoku. ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

Opinia

Opinia


Waldemar Kurpiewski, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży:

Sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny, matura. Ich wyniki wiele mówią o wybranej szkole. Są ważnym elementem jej oceny.
Dlatego nasza komisja, jako jedyna w kraju, opublikowała wyniki wszystkich egzaminów zewnętrznych. Chcemy w ten sposób pomóc w ocenie danej szkoły. Czy widać postępy w porównaniu z ubiegłymi latami, co zmienia się na lepsze. Warto też, żeby rodzice zobaczyli efekty pracy szkoły, do której chodzi albo pójdzie dziecko.W raporcie znalazła się każda podlaska podstawówka oraz gimnazjum - mówi Waldemar Kurpiewski, dyrektor OKE w Łomży.

Analiza to aż kilkaset stron. Opublikowała ją nasza OKE na swojej stronie internetowej. Jako jedyna w Polsce.

W raporcie znajdziemy nie tylko średnie wyniki egzaminacyjne danej szkoły z 2009 roku, ale też m.in. jej osiągnięcia na przestrzeni kilku lat. Dowiemy się również, jak uczniowie radzą sobie z wykorzystywaniem wiedzy w praktyce, z czytaniem, pisaniem.

Analiza ta została przygotowana z myślą o samorządach, które nadzorują oświatę. Ale to też ważna informacja dla rodziców i uczniów. Choć białostockie podstawówki i gimnazja ciągle obowiązuje rejonizacja, to jednak można samemu wybrać szkołę poza rejonem.

- My zawsze mamy u siebie uczniów spoza rejonu. Nie bez znaczenia jest to, że osiągamy bardzo dobre wyniki - mówi Elżbieta Rogowska, dyrektor gimnazjum nr 20. Zajęło ono pierwsze miejsce w egzaminacyjnym rankingu.

Rodzice wybierają szkoły z czołówki

Prawie 29 punktów - to średni wynik z egzaminu szóstoklasisty w podstawówce numer 1. Wypadła ona najlepiej. Najgorzej zdali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 30 przy Orlej. Średnio dostali tylko 10 punktów. Wśród gimnazjów pierwsze miejsce zajęli uczniowie "dwudziestki". Ich średnia ocena to ponad 112 punktów.

Przyjrzeliśmy się, jak w rankingu przygotowanym przez naszą Okręgową Komisję Egzaminacyjną wypadły białostockie podstawówki i gimnazja publiczne.

Od lat najlepsi

Nauka w tych pierwszych kończy się sprawdzianem dla szóstoklasistów. Nie można go nie zdać. Za to test sprawdza wiedzę uczniów z większości przedmiotów.

Tu najlepszymi wynikami mogą pochwalić się uczniowie z SP nr 1 przy ul. Słowackiego. Średnio zdobyli w kwietniu 28,9 punktów na 40 możliwych.

- Nasza radość jest tym większa, że od lat jesteśmy w czołówce. Wiedzą o tym rodzice, bo mamy uczniów nie tylko z naszego rejonu, ale z całego miasta - przyznaje Mariola Sakowicz, wicedyrektor szkoły.

Najgorzej sprawdzian wypadł w SP nr 30 przy ul. Orlej i SP nr 3 przy ul. Gdańskiej. W pierwszej średni wynik to około 10 punktów, w drugiej - 22,2 punkty.

Start do szkoły ponadgimnazjalnej

Z kolei egzamin gimnazjalny to nie tylko sprawdzanie wiedzy, ale też przepustka do szkoły ponadgimnazjalnej. Składa się on z trzech części. Tu najlepszy wynik osiągnęli trzecioklasiści z Państwowego Gimnazjum nr 20, nr 17 i nr 9. - Jesteśmy bardzo dumni z pierwszego miejsca - mówi Elżbieta Rogowska, dyrektor PG nr 20.

W tej szkole część matematyczno-przyrodnicza i językowa wypadły najlepiej w Białymstoku. Na teście humanistycznym lepsi byli tylko uczniowie z PG nr 17. - Jak się osiąga takie wyniki? Tylko przez dobrą współpracę uczniów z nauczycielami - dodaje Elżbieta Rogowska.

Dużo gorzej egzamin wypadł w gimnazjum nr 23 przy ul. Orlej oraz nr 10 przy ul. Wierzbowej. W pierwszym na 150 punktów uczeń zdobywał średnio 48,3, w drugim średni wynik to 68,7 punktów.

Ranking podstawówek i gimnazjów:

W tych podstawówkach sprawdzian wypadł najlepiej (średnie wyniki):

- SP nr 1, ul. Słowackiego 28,9 pkt
- SP nr 14, ul. Pułaskiego 28,2 pkt
- SP nr 26, ul. Radzymińska 27,3 pkt
- SP nr 37, ul. Jaworowa 26,9 pkt
- SP nr 47, ul. Palmowa 26,6 pkt

Maksymalnie uczeń mógł otrzymać na sprawdzianie 40 pkt

W tych gimnazjach egzamin wypadł najlepiej (średnie wyniki)

- PG nr 20, ul. Promienna 112,5 pkt
- PG nr 17, ul. Łagodna 110,4 pkt
- PG nr 9, ul. Antoniuk Fabryczny 107,7 pkt
- PG nr 7, ul. Stołeczna 105,5 pkt
- PG nr 3, ul. Spacerowa 100,6 pkt

Maksymalnie uczeń mógł otrzymać na egzaminie 150 punktów

Komentarze (17)

Wszystkie komentarze (17) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta