Parafia św. Kazimierza Królewicza

Parafia św. Kazimierza Królewicza

Magdalena Uścinowicz muscinowicz@poranny.pl tel. 085 748 95 11

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Już od ponad 30 lat Matka Boża Ostrobramska i Święty Kazimierz łączą parafię św. Kazimierza Królewicza z Wilnem.
Kościół powstał według projektu Jana Krutula. Budowę rozpoczęto w 1983 roku.

Kościół powstał według projektu Jana Krutula. Budowę rozpoczęto w 1983 roku. ©fot. Bogusław F. Skok

Na frontonie kościoła wypisana jest ważna data. Rok 1981. Wtedy nie było tu jeszcze kościoła. W tym miejscu odbywały się zebrania Solidarności i wierni gromadzili się na wspólnej modlitwie. To wpłynęło na wydanie pozwolenia na budowę naszego kościoła. Władza świecka była przeciwna powstawaniu świątyń, dlatego było to pierwsze po wojnie pozwolenie na budowę kościoła w Białymstoku - opowiada ks. Bogdan Maksimowicz, proboszcz parafii św. Kazimierza.

Parafia św. Kazimierza Królewicza ma już ponad trzydziestoletnią historię. Powstała w 1977 roku. Początkowo świątynią parafialną była drewniana kaplica na cmentarzu przy ul. Antoniuk Fabryczny. Z budową kościoła były problemy ze względu na panujące wtedy układy polityczne.
Na jego powstanie czekano wiele lat. Udało się dopiero w 1983 roku. W kwietniu odbyło się poświęcenie placu, na którym miała stanąć świątynia i oficjalnie rozpoczęto budowę. Pierwsze nabożeństwo odprawiono we wrześniu w dolnym kościele. W nabożeństwie w górnym kościele wszyscy wierni mogli po raz pierwszy uczestniczyć podczas pasterki w 1993 roku.

Pamiątki łączą kościół z Wilnem

- Na frontonie kościoła widnieje obraz Matki Boskiej Wileńskiej. Jej wizerunek jest również wewnątrz, w prawej nawie - mówi ks. Maksimowicz. - A lewa nawa to zakątek Miłosierdzia Bożego.

Można tam zobaczyć obraz Jezusa Miłosiernego oraz księdza Sopoćki i św. Faustyny, którzy są apostołami Bożego Miłosierdzia. Obok znajduje się również ołtarz św. Kazimierza. - To wszystko ma nas łączyć z Wilnem. Tam został pochowany św. Kazimierz. Te pamiątki są dla nas bardzo cenne, bo przed wojną był tu teren archidiecezji wileńskiej - wyjaśnia proboszcz.

Niedługo w kościele zostaną umieszczone relikwie błogosławionego księdza Sopoćki. Sprowadził je proboszcz parafii. - Dzięki relikwiom ludzie będą czuli bliskość tego apostoła Bożego Miłosierdzia. Umieścimy je przy obrazie błogosławionego księdza Sopoćki - mówi ks. Maksimowicz.

Ważne uroczystości w historii

Ważnym wydarzeniem w życiu parafian było świętowanie jubileuszu 500. rocznicy śmierci Świętego Kazimierza wspólnie z Prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem i przedstawicielami Episkopatu Polski w 1984 roku. Natomiast w 2002 roku w kościele św. Kazimierza obchodzono metropolitalne uroczystości 400-lecia kanonizacji św. Kazimierza.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu kościoła było uroczyste poświęcenie świątyni. Odbyło się 27 października 2002 roku, w 25. rocznicę utworzenia parafii.

Na jej terenie rezyduje ks. arcybiskup senior Stanisław Szymecki, były metropolita białostocki. Znajduje się tam również Dom Księży Emerytów i trzy domy sióstr zakonnych.

- Przy naszej parafii działa wiele grup modlitewnych. Siódmego czerwca zajmą się zbieraniem ofiar na świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie - mówi ks. Maksimowicz.

Najuboższymi rodzinami w parafii opiekuje się Caritas. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wspomaga przede wszystkim dzieci chodzące do szkoły i zapewnia im obiady.

Życie kościoła

Za kilka miesięcy w kościele św. Kazimierza Królewicza będzie można usłyszeć organy. Właśnie trwa ich montaż. Zostały sprowadzone z Niemiec.

- Bardzo się cieszymy, bo do tej pory mieliśmy tylko organy elektroniczne - tłumaczy proboszcz.

Na terenie parafii jest też biblioteka, z której mogą korzystać wierni.

- Niedzielne msze święte zaczynają się o godz. 7. Na nią przychodzą głównie ludzie starsi. O 8 zbierają się wierni z grupy modlitewnej Odnowa w Duchu Świętym. Msza o 9.30 jest zarezerwowana dla młodzieży, a na 11 przychodzą dzieci. O 12.30 odbywają się chrzty - mówi proboszcz Maksimowicz.
Nabożeństwa:

Niedziela:
Godz. 7, 8, 9.30, 11, 12.30, 16.30, 18
Święta:
Godz. 7, 9.30, (11), (16.30), 18
Dni powszednie:
Godz. 7, 18

Telefon: 085 654 34 00
e-mail: swkazim@bialystok.opoka.org.pl
strona internetowa: www.sw-kazimierz.bialystok.opoka.org.pl

Parafia w liczbach
15 400 wiernych

Najważniejsze święta
4 marca: odpust Świętego Kazimierza
25-27 sierpnia: 40-godzinne nabożeństwo
13 września: adoracja Najświętszego Sakramentu

Ciekawe
Pozwolenie na budowę nowego kościoła parafialnego, po wielu trudnościach, otrzymano w 1981 roku. Po rozstrzygnięciu konkursu na projekt świątyni do realizacji wybrano koncepcję inż. arch. Jana Krutula.
Budowa rozpoczęła się w 1983 roku.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Mieliście piękne wesele? Weźcie udział w naszej zabawie!

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Wybierz najpiękniej oświetlone miasto w Polsce i mistrza fotografii

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta

Złote Klucze 2015. Głosuj na swojego faworyta