Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacki Atlas Polski już wydany

Marta Gawina [email protected] tel. 085 748 95 13
Jestem dumna, że dzięki naszej pasji i pracy powstał tak wyjątkowy atlas Polski – mówi Monika Żak, maturzystka z VI LO przy ul. Warszawskiej.
Jestem dumna, że dzięki naszej pasji i pracy powstał tak wyjątkowy atlas Polski – mówi Monika Żak, maturzystka z VI LO przy ul. Warszawskiej. fot. Wojciech Wojtkielewicz
Przydatny dla wielbicieli literatury i podróży. Na nowo odkrywa polskie miasta, w tym Białystok.

Wspólnie ze swoimi szkolnymi kolegami zajęła się losem literackiego czasopisma "Kartki", które w szczególny sposób promowało podlaską twórczość.

- Spotkaliśmy się z osobami, dzięki którym to czasopismo żyło. Dzięki nim, szeroko pojęta kultura stała się nam wyjątkowo bliska. Poznaliśmy życie i twórczość wspaniałych artystów. I ich opisaliśmy - opowiada Monika Żak. Efekt pracy uczniów VI LO można znaleźć w Literackim Atlasie Polski, który już jest w księgarni.

Połączyli podróże z literaturą

Książka wygląda jak przewodnik turystyczny. Są mapki, zdjęcia, historyczne opisy miast i konkretnych ulic. Ale obok jest spis miejsc szerzących kulturę, legendy, literackie fragmenty i sylwetki twórców związanych z danym regionem Polski.

- Często jest tak, że zamiast szukać nowości i nieznanego, odwiedzamy miejsca ograne do znudzenia: jak Kraków to Sukiennice, Tatry to Morskie Oko, w Warszawie Zamek Królewski - uważa Katarzyna Grubek, z Centrum Edukacji Obywatelskiej, jednego z twórców atlasu. - My proponujemy odkrywanie nowości. Bo ten atlas zabiera nas w podróż śladami poetów i pisarzy. Duża w tym zasługa uczniów i nauczycieli, także z Podlasia, którzy opisywali twórców.

Niezwykłe Podlasie

Przewodnik opisuje szczegółowo każde województwo. Na Podlasiu z atlasem powędrujemy na przykład na wzgórze św. Marii Magdaleny, na którym uwielbiał w dzieciństwie spędzać czas pisarz Grzegorz Kasdepke.

- My skupiliśmy się na twórczości Tadeusza Słobodzianka, który dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku. A badając jego dzieła zawędrowaliśmy aż do Grzybowszczyzny. I poznaliśmy niesamowitą historię proroka Ilja - wspomina Magdalena Borowska, już absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego, które też wzięło udział w projekcie "Literacki Atlas Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny