Urząd Miejski Białystok: Zmiany. Miało być taniej, jest...

Urząd Miejski Białystok: Zmiany. Miało być taniej, jest drożej

Tomasz Mikulicz tmikulicz@poranny.pl

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Urząd Miejski w Białymstoku

Urząd Miejski w Białymstoku ©Archiwum

Awanse i degradacje w UM Białystok. Bilans nie wychodzi nawet na zero. Na 17 pracowników miasto wydawało ponad 75,5 tys. zł miesięcznie. Teraz 2 tys. więcej.
Urząd Miejski w Białymstoku

Urząd Miejski w Białymstoku ©Archiwum

To miało być nowe otwarcie w białostockim magistracie. Prezydent Tadeusz Truskolaski na czerwcowej sesji przedstawił dekalog zmian w urzędzie, zaproponował wprowadzenie planu oszczędnościowego. Zapowiedział m.in. zwolnienie jednego z zastępców i cięcia w spółkach miejskich.

W tym samym czasie rozpoczęła się reorganizacja urzędu. Prezydent jedne departamenty podzielił, drugie połączył. Jego rzeczniczka zapewniała, że nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Dziś wiemy, że to nieprawda.

Okazało się, że wynagrodzenia 17 urzędników będą w sumie o 2 tys. zł brutto miesięcznie wyższe niż przed zmianami. Rzeczniczka Urszula Boublej dziś też inaczej tłumaczy koszty reorganizacji. - Mieści się to w tegorocznym limicie wydatków na wynagrodzenia - mówi.

- Reorganizacje mają sens, gdy obniżają koszty - przypomina Zbigniew Sulewski z Centrum A. Smitha.
Na początku lipca białostocki magistrat przeszedł reorganizację. Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta, zapewniała wtedy, że nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. - Wszystko się bilansuje - mówiła.

Kiedy poprosiliśmy o szczegóły okazało się, że trzeba będzie dopłacić ponad 2 tys. zł brutto miesięcznie. Zmiany dotyczą 17 osób, które awansowały, pozostały na tych samych stanowiskach lub przestały pełnić funkcje dyrektorskie.

- Ich łączne zarobki, czyli wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny wynosiły przed zmianami 75 570 zł brutto miesięcznie. Zarabiali od 2550 zł do 6 tys. zł brutto. Po zmianach ta kwota wynosi 77 620 zł brutto. Teraz zarabiają od 3250 zł do 6 tys. zł brutto - przyznaje rzeczniczka.

Różnica wynosi więc 2050 zł. To koszt tego, że m.in. Zarząd Dróg i Inwestycji Miejskich został podzielony na dwa departamenty. Z jednego dyrektora zrobiło się dwóch. Tak samo stało się z Departamentem Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Dla odmiany, zamiast trzech osobnych biur, utworzono jeden Departament Kultury, Promocji i Sportu. Tu znajdzie też miejsce biuro miejskiego konserwatora zabytków. Wcześniej było osobną jednostką.

Według władz zmiany mają dostosować struktury urzędu do potrzeb mieszkańców. - Na przykład ZDiIM był molochem, w którego strukturze trudno się było nawet połapać. A realizował on mnóstwo ważnych zadań, m.in. inwestycji z budżetu obywatelskiego - mówi Zbigniew Nikitorowicz, przewodniczący PO w radzie miasta.

Według niego, kwota 2 tys. zł jest na tyle niewielka, że warto ją poświęcić dla poprawy funkcjonowania urzędu.

- Trzeba też szanować pracę urzędników. I tak ich płace nie są duże. Oszczędności tak, dziadostwo nie - mówi Marcin Szczudło z komitetu Truskolaskiego.

Inaczej uważa Tomasz Madras z PiS, przewodniczący komisji budżetu. - Zmiany w urzędzie nie powinny wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami - mówi.

Podobnie uważa Zbigniew Sulewski z Centrum A. Smitha. Twierdzi, że reorganizacje mają sens, gdy obniżają koszty i poprawiają efektywność pracy. - Jeśli nie spełnimy tego pierwszego, to miejmy nadzieje że przynajmniej urząd będzie działał sprawniej. Ale to już ocenią petenci - dodaje.

Po zmianach w UM Białystok

- 5 osób pełni obowiązki kierowników referatów (wcześniej byli dyrektorami lub zastępcami) - tu zmniejszone zostały dodatki funkcyjne, od 200 do 450 zł brutto.

- 7 osób zmieniło zakres obowiązków bez zmiany wynagrodzenia (dyrektorzy, zastępcy, pełniący obowiązki dyrektorów).

- 5 osób awansowało i pełni obowiązki dyrektorów lub zastępców dyrektorów - tu przyznane zostały dodatki funkcyjne o wartości od 300 do 900 zł brutto.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze (17)

Wszystkie komentarze (17) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny lata

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny lata

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Przestępstwa i zbrodnie północnej Polski. Tę książkę warto przeczytać!

Przestępstwa i zbrodnie północnej Polski. Tę książkę warto przeczytać!