Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysoki Stoczek. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego może być zabytkiem? Ma 20 lat!

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Kościół z pewnością rzuca się w oczy. Szczególnie, że stoi przy wyjeździe z miasta w stronę Warszawy.
Kościół z pewnością rzuca się w oczy. Szczególnie, że stoi przy wyjeździe z miasta w stronę Warszawy. Anatol Chomicz
Konserwator rozpoczął postępowanie. Sprawa budzi kontrowersje. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego ma tylko 20 lat. Wpisanie go do rejestru otworzyłoby furtkę dla innych współczesnych obiektów.

Architekt Andrzej Chwalibóg mówi wprost: To niepoważne podejście do sprawy. - Księżyc nie świeci swoim światłem, ale jak mawiał Tales z Miletu „pożycza światło od słońca”. Świątynia na Wysokim Stoczku jest kopią nieistniejącego kościoła w Berezweczu na Białorusi. Może jeszcze stwórzmy odrębną kategorię obiektów do ochrony - kopie zabytków, w skrócie „kz” - kpi.

Ale wojewódzki konserwator zabytków zastanawia się nad wpisaniem wspomnianej świątyni do rejestru zabytków. Z wnioskiem wystąpił proboszcz, który nie chce sprawy komentować. Podobnie jak Zofia Cybulko z Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków. Potwierdza tylko, że rozpoczęło się postępowanie.

Kościół został wzniesiony w latach 1991-1996. Ustawa o ochronie zabytków nie określa, ile lat musi mieć obiekt, by można go było wpisać do rejestru zabytków. Wymagane jest wyłącznie posiadanie jednej z trzech wartości: artystycznej, naukowej lub historycznej.

Czytaj też: Architekt Pana Boga, wybudował kilkadziesiąt kościołów

- Jako że kościół w Berezweczu nie istnieje, ten białostocki może być w pewnym sensie traktowany jako pamiątka historyczna. Z drugiej strony nasza świątynie nie jest dokładnym odwzorowaniem oryginału - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Według niego wpisanie tego obiektu do rejestru mogłoby wywołać spore kontrowersje.

- Bo jeśli konserwator powiedziałby A, to musiałby potem powiedzieć: B, C i D. Cerkiew Hagia Sophia nawiązuje do oryginału ze Stambułu. Na przykład proboszcz cerkwi św. Ducha też mógłby uznać, że jego świątynia powinna być zabytkiem. Pojawiłyby się zapewne kolejne wnioski - podkreśla dyrektor Lechowski.

Dlaczego nowy kościół niszczeje, przeczytasz na kolejnej stronie

Autor projektu kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na Wysokim Stoczku Michał Bałasz nie widzi nic złego we wpisaniu świątyni do rejestru.

- Proboszcz mógłby wtedy wystąpić o dotację na odnowę zabytku. Na styku dachu i ścian porobiły się już zacieki. Zaczął odpadać tynk - mówi.

Choć instalacja jest sprawna, proboszcz nie ma pieniędzy na używanie ogrzewania podłogowego.

- To jedna z przyczyn powstania zacieków. Inna to lichość współczesnych materiałów budowlanych. W czasach baroku świątyń nie trzeba było ogrzewać, bo miały one ściany o grubości minimum 1,5 metra. Teraz najgrubsze robi się na 2,5 cegły - podkreśla architekt.

Bałasz uważa, że wpis do rejestru ochroniłby też świątynię przed ewentualnym złym gospodarzem.

- Ileż jest przypadków, że księża zmieniają założenia projektów architektonicznych. A styl barokowy ma to do siebie, że budynki mają mnóstwo detali - mówi architekt.

Rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk, który pracował nad wystrojem wnętrz świątyni mimo wszystko uważa, że wpis byłby przedwczesny.

- Powinno minąć co najmniej 50 lat od daty wzniesienia kościoła. Tu dopiero w zeszłym roku zrobiono chrzcielnicę - przypomina.

Podobnie uważa Janusz Grycel, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Dziś próbuje się dopiero wpisywać obiektu z lat 70. ubiegłego wieku - podkreśla.

Czekamy na Państwa opinie i inne propozycje do wpisania do rejestru zabytków: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny