Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UwB. Ruszyła rekrutacja na największą uczelnię w regionie

Marta Gawina
Marta Gawina
Ofertę Uniwersytetu w Białymstoku na pewno warto rozważyć - mówią Maciej Miszczuk i Emilia Karolkiewicz, studenci filologii polskiej UwB.
Ofertę Uniwersytetu w Białymstoku na pewno warto rozważyć - mówią Maciej Miszczuk i Emilia Karolkiewicz, studenci filologii polskiej UwB. Anatol Chomicz
Ponad 30 kierunków w tym dwie nowości. Tak kandydatów kusi Uniwersytet w Białymstoku. To największa uczelnia w regionie. Kształci blisko 13 tys. studentów. Od dziś czeka na kolejnych

Gdybym miała wybierać po raz drugi, pewnie znów wybrałabym Uniwersytet w Białymstoku - mówi Emilia Karolkiewicz, studentka czwartego roku filologii polskiej na UwB. - Nasza uczelnia rozwija się, mamy fajny kampus. Samo miasto też jest dużym plusem - podkreśla studentka.

Ilu młodych ludzi podzieli jej zdanie, okaże się za kilka tygodni. Dziś bowiem oficjalnie rusza rejestracja kandydatów na UwB. To największa uczelnia w naszym województwie. Studiuje tutaj ok. 13 tys. osób. Nowych studentów chce do siebie przyciągnąć przede wszystkim ofertą. Kandydaci mają do wyboru 32 kierunki, w tym dwie nowości.

Jako jedyny w Polsce UwB otwiera chemię kryminalistyczną i sądową. - Będzie prowadzona na studiach II stopnia. Plan studiów został przygotowany przy współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Izbą Celną w Białymstoku. Na zajęciach studenci zapoznają się z technikami oraz metodami analitycznymi stosowanymi we współczesnej kryminalistyce - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka UwB.

Czytaj też:Jedyny taki kierunek w kraju będzie na UwB

Komu bliżej do natury, będzie mógł wybrać ekobiznes. To kolejna nowość, tym razem na studiach I stopnia. - Studenci zostaną przygotowani do pracy w gospodarce ukierunkowanej na tzw. zielony wzrost - dodaje rzeczniczka uczelni. Poznają też tajniki agroturystyki, ekoinnowacji, czy marketingu Nową specjalność uruchamia też socjologia. Proponuje coaching z elementami psychologii społecznej.

UwB zaprasza też na swoje tradycyjne kierunki, takie jak prawo, filozofia i etyka, pedagogika, ekonomia, czy filologia angielska. W sumie uczelnia będzie mogła przyjąć w tym roku 2915 osób, w tym 2046 na studia stacjonarne I stopnia. Rejestracja kandydatów potrwa do 10 lipca.

Uwaga. Są też kierunki, które uczelnia postanowiła w tym roku zawiesić albo zlikwidować głównie z powodu małego zainteresowania. Tak jest w przypadku przyrody. Kierunek został zlikwidowany, bo od kilku lat nie udawało się zebrać wystarczającej liczby kandydatów.

- Zawieszone zostały dwie specjalności na kierunku filologia: etnofilologia białoruska - oraz język francuski - profil kulturowo-tłumaczeniowy - wylicza Katarzyna Dziedzik.

Na studiach II stopnia zawieszony został nabór na kierunek ekonomiczno-prawny oraz na ochronę środowiska.

Białystok. Dni otwarte na Wydziale Filologicznym UwB

Rekrutacja na pozostałe białostockie uczelnie publiczne
Kandydatów na studia przyjmuje już Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: W swojej ofercie uczelnia ma 14 kierunków studiów. Nowości nie planuje.

- Jest jedynie zmiana ustawowa: od tego roku studia na kierunku fizjoterapia są w formie jednolitej (5 lat, magisterskie) a nie I i II stopnia (3 lata - licencjat + 2 lata - magisterskie) jak to było dotychczas - informuje Marcin Tomkiel, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Przypomina, że rekrutacja kandydatów rozpoczęła się 9 maja. W przypadku chętnych na kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny oraz farmację zapisy potrwają do 7 lipca. 13 lipca UMB ogłosi pierwsze listy rankingowe.

Dłużej, bo do 12 lipca uczelnia czeka na kandydatów na pozostałe kierunki. Chodzi m.in. położnictwo, analitykę medyczną, ratownictwo medyczne, fizjoterapię, kosmetologię, zdrowie publiczne. W przypadku tych kierunków pierwsze listy rankingowe ukażą się 17 lipca.

- Jest spore zainteresowanie studiowaniem przez obcokrajowców, głównie ze Skandynawii, Niemiec, Hiszpanii i USA English Division (w tej chwili po angielsku medycynę studiuje blisko 300 osób) . Prawdopodobnie zwiększy się przyznany przez resort zdrowia limit przyjęć na ED do 126 osób. W ubiegłym roku było to 80 osób - dodaje rzecznik UMB.

Politechnika Białostocka zacznie rekrutację kandydatów 26 maja: W swojej ofercie ma ponad 30 kierunków studiów. Zaplanowane są też nowości.

- W tym roku nowymi kierunkami (studia stacjonarne I stopnia) są: inżynieria procesowa w ochronie zdrowia i środowiska oraz construction and building systems engineering - prowadzony w języku angielskim - wymienia Agnieszka Halicka, przedstawicielka politechniki.

Uczelnia czeka również na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie kierunku inżynieria meblarstwa. Mają to być studia I stopnia niestacjonarne. - Natomiast na studiach stacjonarnych II stopnia w tej rekrutacji nowością jest managment - kierunek prowadzony w języku angielskim na wydziale zarządzania - dodaje Agnieszka Halicka.

Rekrutacja przyszłych studentów potrwa do 6 lipca. Mniej czasu na zgłoszenie mają tylko zainteresowani architekturą, architekturą wnętrz, grafiką. Rejestracja na te kierunki zakończy się 26 czerwca. Na początku lipca odbędą się egzaminy wstępne.

13 lipca politechnika ogłosi listy z nazwiskami kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na pierwszy rok studiów.

Na Wydziale Filologiczny UwB miała miejsce dzień otwarty

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku miał dzień o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny