PLUS
  PORANNY

  Najlepsze na plus.poranny.pl

  Rozwiń
  UwB: Promocje doktorskie i habilitacyjne (zdjęcia)

  UwB: Promocje doktorskie i habilitacyjne (zdjęcia)

  (ren)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Uniwersytet w Białymstoku ma 37 nowych doktorów i 11 doktorów habilitowanych
  1/4
  przejdź do galerii

  Uniwersytet w Białymstoku ma 37 nowych doktorów i 11 doktorów habilitowanych ©UwB

  756 doktorów i doktorów habilitowanych – tylu badaczy uzyskało stopnie naukowe na Uniwersytecie w Białymstoku w ciągu blisko 20 lat samodzielnego funkcjonowania uczelni. W środę odbyła się kolejna uroczystość promocyjna - wyjątkowa, bo przypadająca w roku jubileuszowym. Większość promowanych to naukowcy, którzy uzyskali stopnie naukowe w ubiegłym roku. W 2016 na Uniwersytecie w Białymstoku stopień doktora habilitowanego uzyskało 11 osób, a doktora – 37.
  Promocje doktorskie i habilitacyjne to naukowe święto uczelni - towarzyszy im uroczysta oprawa, a doktorzy składają dodatkowo przyrzeczenie, w którym obowiązują się m.in. do zachowania życzliwej pamięci o uniwersytecie i wytrwałego rozwijania nauki dla krzewienia prawdy.

  Pierwsza taka uroczystość zorganizowana na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się 16 czerwca 1998 roku. Dyplomy odebrało wówczas 7 doktorów.
  W przypadku 3 osób – były to już stopnie nadane przez nowo utworzony uniwersytet. Pozostali promowani uzyskali stopnie nadane jeszcze przez Uniwersytet Warszawski, którego uniwersytet był wówczas filią.

  Zobacz koniecznie: Jedyny taki kierunek w kraju będzie na UwB

  Uniwersytet funkcjonuje jako samodzielna uczelnia od 1 października 1997 roku. W ciągu 20 lat systematycznie umacniał swoją pozycję naukową. Jednym ze wskaźników rozwoju były kolejne uzyskiwane uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania, a w ślad za nimi – nadawane stopnie.

  Gdy UwB pierwszy raz inaugurował rok akademicki jako samodzielny uniwersytet, część jednostek miało już uprawnienia do doktoryzowania i nadawania stopnia doktora habilitowanego. Uczelnia mogła już doktoryzować w zakresie ekonomii (od 1990), historii (1993), prawa (1994), pedagogiki (1995) oraz fizyki (1996). Od kilku miesięcy (od maja 1997) Wydział Prawa miał też uprawnienia habilitacyjne.

  Po 20 latach Uniwersytet w Białymstoku może pochwalić się łącznie 10 uprawnieniami do doktoryzowania (przybyło ich 5: w zakresie biologii (1997), chemii (2000), językoznawstwa (2000), literaturoznawstwa (2006), socjologii (2007)) oraz 6 do nadawania stopnia doktora habilitowanego (oprócz prawa są to następujące dyscypliny: ekonomia (2002), historia (2010), biologia (2010), chemia (2014) i fizyka (2015) – zatem przybyło 5).

  Pierwszą uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora już przez Uniwersytet w Białymstoku podjęła Rada Naukowa Instytutu Historii UwB 5 grudnia 1997 r. Doktorat w zakresie historii obronił Adrian Konopka (nie był pracownikiem uczelni). Temat pracy, której promotorem był prof. dr hab. Michał Gnatowski, brzmiał „Służba zdrowia polskich formacji wojskowych w Rosji (1914- 1920)”. Był to jedyny stopień doktora nadany przez UwB w 1997 r.
  1 »

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!