Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy czwarte z nas czuje się bezpiecznie. Tylko co trzeci uważa, że to dzięki policji

Magdalena Kuźmiuk
Chce przede wszystkim wyciągnąć swoich funkcjonariuszy zza biurek do służby na ulicach Białegostoku.
Chce przede wszystkim wyciągnąć swoich funkcjonariuszy zza biurek do służby na ulicach Białegostoku. 123rf.com
Prawie połowa ankietowanych nie zna swojego dzielnicowego. Nasze poczucie bezpieczeństwa to przekonanie, że mieszkamy w spokojnej okolicy i znamy sąsiadów.

Ja akurat czuję się bezpiecznie w miejscu, gdzie mieszkam, bo po prostu je znam. Ale rzeczywiście nazwiska mojego dzielnicowego nie potrafię podać, a uważam, że ta informacja powinna być powszechnie znana mieszkańcom - mówi Monika Moniuszko z Nowego Miasta.

Także w ankietach, które mieszkańcy Białegostoku wypełniali w trakcie debat społecznych z policją, często dawali wyraz temu, że ich zdaniem policja powinna być bardziej dla ludzi. Bo choć 57 procent powiedziało, że pracę policjantów ocenia dobrze, to aż 38 procent białostoczan nie wiedziało w ogóle, jak odpowiedzieć na takie pytanie. Tylko 15 procent z nas codziennie widzi w swojej okolicy patrol policji. Po około 20 procent mieszkańców odpowiedziało, że widzi policjantów raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu. Blisko jedna piąta pytanych nie wiedziała, jak odpowiedzieć na to pytanie w ankiecie lub pracujących policjantów nie widuje wcale.

Nowy szef podlaskiej policji ma już pomysł, jak to zmienić. Chce przede wszystkim wyciągnąć swoich funkcjonariuszy zza biurek do służby na ulicach Białegostoku. Komendant, insp. Daniel Kołnierowicz chce też sukcesywnie zwiększać liczbę dzielnicowych. Dlatego wygospodarował już w Białymstoku, Czarnej Białostockiej i Choroszczy pięć etatów dla dzielnicowych.

Kolejnym krokiem, który ma przybliżyć mieszkańcom kontakt z policją, ma być odtworzenie lub budowa nowych jednostek policji. Nowy - piąty w Białymstoku - komisariat miałby powstać w północnej części miasta. Tego chcą mieszkańcy i to wynika z postulatów, jakie przedstawiali w trakcie konsultacji. Posterunek policji miałby powstać też w Czarnej Białostockiej i w Sobolewie. W tej sprawie szef podlaskiej policji podpisał ostatnio z burmistrzem Supraśla list intencyjny.

- Nie chodzi tylko o notowanie problemów, a bieżące ich rozwiązywanie - podkreśla insp. Daniel Kołnierowicz.

Mieszkańcy chcieli jeszcze np. zainstalowania miejskiego monitoringu w rejonie targowiska miejskiego. Policjanci wysłali już w tej sprawie pismo do urzędu miejskiego. Inną dość ciekawą kwestią, jaką w trakcie spotkań poruszali mieszkańcy było to, że w tej chwili osób spoza Białegostoku nie można przewozić do izby wytrzeźwień przy ulicy Zaściańskiej. Zaplanowane było spotkanie z podbiałostockich wójtami w sprawie włączenia się ich gmin do kosztów utrzymania izby wytrzeźwień.

- Mieszkańcy w zasadzie mówią o problemach, typach zagrożeń, które są stosunkowo najczęstsze. I każdego mogą dotyczyć. Ludziom się wydaje, że np. by stać się ofiarą zabójstwa, muszą być spełnione jakieś bardzo szczególne warunki, że ich to na pewno nie dotyczy. A samochód może ich przejechać w każdej chwili na przejściu dla pieszych - mówi prof. Jan Poleszczuk, socjolog z UwB.

Projekt dotyczący tworzenia „map zagrożeń” pozytywnie ocenia Krzysztof Kolenda, szef białostockich strażników miejskich: - Pozwoli on na aktualizację informacji o zagrożeniach i skoordynowanie działań policji i straży miejskiej, by poprawić poczucie bezpieczeństwa wśród białostoczan.

Pomysł przeprowadzenia konsultacji społecznych policjantów z mieszkańcami dobrze ocenia też prof. Jan Poleszczuk, przestrzega jednak przed upublicznianiem zdobytych w trakcie debat informacji.

- To bardzo cenne informacje operacyjne, ale mogą one być szkodliwe dla mieszkańców. Może nastąpić stygmatyzacja jakiegoś miejsca. Jeśli do jakiegoś fragmentu miasta zostanie przyklejona etykieta złej dzielnicy, to wyrwanie się spod niej będzie bardzo trudne, mimo że policja podejmie rozsądne działania i zlikwiduje zagrożenia w tym miejscu - uważa socjolog.

Komendant Kołnierowicz zapowiada, że policjanci nie kończą konsultacji z mieszkańcami. Debaty będą kontynuowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny