Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transmisja na żywo z gniazda orlika krzykliwego. Odkryj tajemnice ptaków

krk
Orlik krzykliwy jest najmniejszym z orłów w Polsce.
Orlik krzykliwy jest najmniejszym z orłów w Polsce. uwb
Uniwersytet w Białymstoku zachęca do oglądania transmisji na żywo z gniazda orlika krzykliwego .

Na stronie poświęconej orlikowi oprócz transmisji z gniazda odwiedzający znajdą też kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia obserwowanych ptaków, galerię zdjęć oraz informacje o orliku. Wszystko znajdziesz W TYM MIEJSCU

Transmisję na żywo z gniazda orlika krzykliwego znajdziesz TUTAJ

Zobacz też: Żubry online na żywo w Puszczy Białowieskiej w Nadleśnictwie Browsk (wideo)

Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym i najpospolitszym w Polsce orłem. Światowy zasięg tego gatunku rozpościera się od Europy Środkowej po Ural. W Polsce jego liczebność szacowana jest na 2200 – 2700 par, co stanowi około 15% populacji światowej. Występuje przede wszystkim na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Karpatach i Pomorzu Zachodnim. W centralnej i zachodniej Polsce jest rzadkim ptakiem lęgowym. W Polsce południowo-zachodniej, jedyna, izolowana populacja kilkunastu par znajduje się na Opolszczyźnie.

Orlik krzykliwy jest w Polsce objęty ochroną ścisłą, wymieniony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i w I załączniku tzw. „Dyrektywy Ptasiej”. Miejsca jego gniazdowania chroni się wyznaczając wokół gniazd strefy ochronne, gdzie przebywanie człowieka i jego działalność są ograniczone do minimum.

Orlik jest gatunkiem dwuśrodowiskowym – gnieździ się w lasach, a poluje głównie na terenach otwartych krajobrazu rolniczego. Najlepiej odnajduje się w mozaice obu tych środowisk. Gniazda buduje na różnych gatunkach drzew, choć w Polsce północno-wschodniej i krajach bałtyckich zwykle na świerkach, a w górach na jodłach. Poluje najczęściej na łąkach i różnorodnych uprawach. Jego ofiarami są małe i pospolite w krajobrazie rolniczym gatunki gryzoni, ptaków wróblowych i płazów.

Orlik krzykliwy jest migrantem dalekodystansowym, odbywa więc dalekie podróże na zimowiska, aż do południowej Afryki. Do swoich stałych rewirów dorosłe ptaki wracają głównie w pierwszej połowie kwietnia. Pod koniec kwietnia i na początku maja samice znoszą 1-2 jaja. Najczęściej na początku czerwca wykluwają się pisklęta. Jeśli oba jajka są zalężone, wówczas starsze pisklę od pierwszych dni życia atakuje młodsze, co zazwyczaj prowadzi do jego śmierci. Zjawisko to nosi nazwę kainizmu. Jeśli nic nie zakłóci lęgu, to po ośmiu tygodniach pisklę jest już na tyle duże, że opuszcza gniazdo. Do połowy września jest jeszcze dokarmiane przez rodziców. Następnie rodzice i ich pisklę rozdzielają się, by odbyć długą (nawet 11 000 km) i niebezpieczną wędrówkę na zimowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny