Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital wojewódzki. Wygodny, nowy i z lądowiskiem

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Przy każdym oddziale powstały sale anestezjologii i intensywnej  terapii. To tu będą trafiali pacjenci po zabiegach.
Przy każdym oddziale powstały sale anestezjologii i intensywnej terapii. To tu będą trafiali pacjenci po zabiegach. Wojciech Wojtkielewicz
Do nowego budynku szpitala wojewódzkiego przeniosą się m.in. ortopedia, chirurgia, okulistyka. A ginekologia trochę później

Jak bolesne i niewygodne jest przemieszczanie się ze złamaną nogą wie tylko ten, kto tego doświadczył. A jeśli na dodatek gabinet lekarza jest po jednej stronie ulicy a gabinet diagnostyki obrazowej po drugiej?

Jeszcze dziś pacjenci szpitala wojewódzkiego na zdjęcie rentgenowskie muszą z poradni przechodzić tunelem pod ul. Skłodowskiej. Już wkrótce to się zmieni. Skończył się bowiem remont budynku szpitala przy ul. Skłodowskiej 25. To tam przeniosą się oddziały zabiegowe i ich poradnie, które do tej pory mieściły się w budynkach po drugiej stronie ulicy - obok administracji. Będą to: ortopedia, chirurgia, urologia, oddział okulistyki, laryngologii. Na miejscu, które zwolnią, będzie się rozwijał oddział chorób wewnętrznych. Przede wszystkim, na początek, znacząco zwiększy się na nim liczba łóżek - z 30 do statutowych 44.

Nowe budynki są już odebrane przez straż pożarną i sanepid. Jest też pozwolenie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jednak na jego uprawomocnienie się trzeba poczekać jeszcze do końca tygodnia. Dopiero potem będzie można ogłaszać przetargi na podstawowe wyposażenie. Niestety, pieniędzy nie ma zbyt wiele, wymienione więc zostaną tylko te meble, które nie nadają się już do przeniesienia. Ale i tak na chorych czeka zupełnie nowy standard: dwu i czteroosobowe pokoje, każdy z toaletą i prysznicem.

Przy ul. Skłodowskiej 25 powstał nowy, trzypiętrowy budynek. Dobudowano też dodatkowe piętra w budynku już istniejącym. Na dachu powstało lądowisko na helikopterów. Na razie jeszcze nie działa - czeka na rejestrację i odpowiednie pozwolenia.

Budowa trwała ponad dwa lata. Kosztowała 17 milionów złotych. W planach jest jeszcze modernizacja i remont starej części szpitala. Na razie jednak nie ma na to pieniędzy. Tak jak i na wyburzenie budynku administracji i postawienie w jego miejsce większego i bardziej nowoczesnego gmachu.

Pieniądze były za to na wybudowanie nowej siedziby oddziału ginekologicznego, neonatologicznego i położniczego, które dziś mieszczą się przy ul. Warszawskiej (na miejsce po nich czeka Białostockie Centrum Onkologii). Pięciopiętrowy budynek na rogu ul. Skłodowskiej i 11 Listopada wykonawca powinien oddać do końca listopada. Kosztował ponad 26 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny