Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim (zdjęcia, wideo)

Izabela Krzewska [email protected]
Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim
Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim Wojciech Wojtkielewicz
Był telebim, na którym wyświetlano przejmujący film z utylizacji świń we wsi Bielszczyzna (pow. hajnowski). Były transparenty. Była kiełbasa wieprzowa, którą choć częstowany przez rolników, wzgardził wicewojewoda. Była gorycz i zniecierpliwienie gospodarzy. Zabrakło konkretów i... frekwencji.

Protest rozpoczął się o godzinie 10 i, zgodnie z zapowiedzią, potrwa nawet do godziny 17. Do południa liczba rolników wahała się od 30 do 60. Przyjechali m.in. z gminy Zabłudów, Goniądza, Dziadkowic. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu kolejnych gospodarzy, również z innych województw.

Postulaty mają związek z negatywnymi skutkami rozprzestrzenia się śmiertelnego dla świń wirusa ASF. Przenoszą go dziki. Rolnicy domagają się zwiększenia odstrzału tych zwierząt. Chcą też wypłacenia do 7 września odszkodowań z tytułu utylizacji świń z ognisk ASF, opracowania nowego programu bioasekuracji i finansowej pomocy rządu w tym zakresie oraz m.in. delegalizacji do końca 2016 r. Polskiego Związku Łowieckiego.

Postulatów jest w sumie 14. Część hodowców trzody chlewnej ze strefy zagrożonej i objętej ograniczeniami, są na granicy bankructwa (nie mogą wywozić ani sprzedawać świń poza strefę).

– Trzoda im zdycha w chlewniach z powodu wielkości. Przerastają, jest im ciasno, duszą się, przez 40 dni nie można ich nigdzie wywieźć. To są straty - mówił Marcin Szarejko z OPZZ RIOR.

Dlatego rolnicy walczą o uruchomienie od 1 września skupu tuczników w cenach rynkowych w oparciu o lokalne zakłady przetwórstwa mięsnego.

Przewodniczący zgromadzenia, Stanisław Ojdana, wiceprzewodniczący Polskiego Związku Zawodowego Rolników przekazał postulaty gospodarczy wicewojewodzie podlaskiemu, Janowi Zabielskiemu. Ten ma je przekazać ministerstwu rolnictwa. Przypomniał też, że w PUW została uruchomiona infolinia 85 7439430. Po tym numerem będą dyżurować specjaliści z zakresu żywienia i weterynarii.

– Rząd działa nad specustawą, która pozwoli na zdjęcie nadmiaru trzody chlewnej z naszego terenu. Szczegółów nie znamy. Ale ta specustawa ukaże się we wrześniu w dzienniku urzędowym – powiedział mediom Jan Zabielski.

Specustawę zapowiedział w piątek minister rolnictwa – Krzysztof Jurgiel. Chodzi np. o dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakład.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny