Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pollando na UwB. Przyjechali z różnych zakątków świata by uczyć się polskiego

Redakcja
W sumie 44 obcokrajowców z 15 państw rozpoczęło naukę w letniej szkole przy Uniwersytecie w Białymstoku
W sumie 44 obcokrajowców z 15 państw rozpoczęło naukę w letniej szkole przy Uniwersytecie w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Z Egiptu, Turcji, a nawet Indii. W Białymstoku będą uczestniczyć w kursie językowym Pollando. Spędzą u nas trzy tygodnie, ale nie tylko na nauce.

- Język polski ma trudną gramatykę i specyficzną pisownię, słownictwo też nie jest najprostsze i zupełnie inne od mojego ojczystego języka. Ale pięknie brzmi i jest bardzo ciekawy - mówi Enis Gugu z Turcji. Języka polskiego uczy się od dziewięciu miesięcy.

To jeden z uczestników szkoły językowej Pollando, którą organizuje Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Do naszego miasta przyjechał m.in. z Hande Özdemir, która języka polskiego uczy się od roku.

- Jest mi trochę łatwiej, bo uczyłam się też języka rosyjskiego - dodaje Turczynka, która przyznaje też, że jest bardzo podekscytowana pierwszą wizytą w Polsce. - Liczę na to, że przede wszystkim zacznę lepiej mówić po polsku. Ten kurs to nowa ciekawa przygoda, spotkanie z ciekawymi ludźmi z całego świata.

Do Białegostoku przyjechało 44 stypendystów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniających się studentów lektoratów i polonistyki w zagranicznych ośrodkach akademickich. To nie tylko sąsiedzi zza wschodniej granicy. Są także studenci z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Egiptu, Gruzji, Indii, Kazachstanu, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy.

- W tym roku na naszym kursie jest niezwykle egzotycznie - zauważa dr Konrad Szamryk, jeden z lektorów w szkole Pollando. - To, że ludzie z różnych zakątków świata chcą uczyć się języka polskiego świadczy o tym, że jego ranga rośnie. Coraz więcej osób, i na Wschodzie, i na Zachodzie, coraz chętniej uczy się naszego języka jako języka obcego. I choć nie jest łatwy, na pewno nie jest to najtrudniejszy język świata.

Uczestnicy białostockiej letniej szkoły mają w planie łącznie 90 godzin lektoratów, ćwiczeń i wykładów z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce. Ale będą uczyć się nie tylko języka. Wezmą też udział m.in. w warsztatach dziennikarskich i tanecznych, wybiorą się na spektakl teatralny i film, a także zwiedzą Białystok, Supraśl i Białowieżę. Na zakończenie otrzymają świadectwo ukończenia kursu oraz pamiątkowy certyfikat. W Białymstoku będą gościć do 25 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny