Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Chcą ułatwić życie chorym na autyzm

Katarzyna Asijewska
Urządzenia zostały zaprezentowane podczas spotkania w Ośrodku Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym
Urządzenia zostały zaprezentowane podczas spotkania w Ośrodku Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym Katarzyna Asijewska
Nie tylko łaziki marsjańskie i bolidy. Studenci Politechniki Białostockiej pracują też nad innymi, ważnymi wynalazkami

Ściskarkę i tunel do terapii sensorycznej wymyślili do chorych dzieci studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Ściskarka przeznaczona jest dla dzieci z zaburzeniem czucia głębokiego, dzięki któremu każda część ciała zna swoje położenie w przestrzeni podczas chodzenia lub biegania. Komory ściskarki wypełniane są powietrzem i w ten sposób delikatnie uciskają tułów dziecka. W ten sposób zwiększane jest czucie głębokie.

Drugim urządzeniem zaprezentowanym w białostockim Ośrodku Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym jest tunel do terapii sensorycznej, w którym dzieci mogą się wyciszyć i trenować zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku. Wewnątrz tunelu znajdują się diody przypominające gwiazdy, puzzle oraz powierzchnie o zróżnicowanych fakturach. Przebywające w nim dziecko bawi się, jednocześnie słuchając spokojnej muzyki. Terapeuta dzięki zamontowanym w środku kamerom ma możliwość przyjrzenia się temu, co jego podopieczny robi w danej chwili.

Jak wygląda zabawa w tunelu zaprezentowała siedmioletnia Iza. Jak mówi jej mama, Anna Wasiluk, po zabawie w nim praca z córką jest dużo łatwiejsza.

Te urządzenia to efekt współpracy młodych naukowców z politechniki i białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Koło Naukowe PB istnieje od trzech lat i tyle samo czasu współpracuje z towarzystwem.

- Okazało się, że studenci wydziału mechanicznego są zainteresowani pomaganiem dzieciom - ocenia Ewa Kowalewska, dyrektorka OSTO. - Zorganizowaliśmy dla nich szkolenie, które okazało się bardzo motywujące. Młodzi ludzie postanowili zrobić coś dla dzieci z autyzmem i stąd mamy już trzy urządzenia: ściskarkę i dwa prototypy tunelu- dodaje Kowalewska.

- Wydział Mechaniczny kojarzy się z takimi konstrukcjami jak łaziki marsjańskie i bolidy wyścigowe - mówi dr inż. Jolanta Pauk, opiekunka koła BiomCyberMedic. - My natomiast proponujemy też innowacyjne konstrukcje, które mają bardzo praktyczne zastosowanie. Skupiliśmy się na wspomaganiu terapii dzieci z cechami autyzmu - dodaje.

O właściwościach i funkcjonowaniu urządzeń opowiedzieli Paweł Godlewski, Albert Szczerba i Aleksandra Antoniuk, członkowie koła BiomCyberMedic działającego przy wydziale mechanicznym.

- Cieszę się, że urządzenia skonstruowane przez studentów naszego wydziału mechanicznego pomagają dzieciom i terapeutom ośrodka. Problemy dzieci z cechami autyzmu są mi szczególnie bliskie - mówi prof. Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny