Podzielili się prosforą i nadzieją. To Wigilia dla...

  Podzielili się prosforą i nadzieją. To Wigilia dla potrzebujących, którą przygotował Eleos w Białymstoku

  Izabela Krzewska

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Bezdomny pan Andrzej (na pierwszym planie) dzięki Ośrodkowi Eleos mógł zjeść ciepły, wigilijny posiłek
  1/12
  przejdź do galerii

  Bezdomny pan Andrzej (na pierwszym planie) dzięki Ośrodkowi Eleos mógł zjeść ciepły, wigilijny posiłek ©Wojciech Wojtkielewicz

  Na stole był m.in. bigos, pierogi z kapustą, ryba, barszcz. Około setki potrzebujących zjadło wspólnie kolację wigilijną. Ale nie posiłek był najważniejszy.
  Katolicy składają sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Prawosławni – prosforą. Gdy pytam pana Dariusza, o czym marzy, odpowiada: żeby rodzice żyli. Brakuje mu ich. Czuje się samotny. Zwłaszcza w święta.
  Zobacz galerię
  45-latek przeżył kilka groźnych wypadków samochodowych i ma problemy ze zdrowiem. Pracuje dorywczo, dostaje skromną rentę. – Kombinuję jak przeżyć z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień – przyznaje pan Dariusz.

  Na razie mieszka u brata. Ale sytuacja rodzinna jest skomplikowana. Mężczyzna nie wie, czy za chwilę nie straci dachu nad głową.
  Bezdomny od 6 lat jest Sylwester. 28-latek opowiada, jak musiał opuścić dom rodzinny. Zakochał się, ale wybranka bliskim się nie podobała. Brat kazał mu wybierać: ona albo mieszkanie. Wybrał ją.

  Teraz jest sam, bo kobieta zginęła w pożarze. Gdy Sylwester o tym mówi, ma łzy w oczach. – Nie mam nikogo. Na nikogo nie liczę. Ale daje sobie radę.

  Do „Eleosu”, Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Białymstoku, przychodzi codziennie. Spotkaliśmy go w sobotę w jadłodajni przy ul. Warszawskiej 47, gdzie w prawosławną wigilię zorganizowano świąteczną kolację. Już po raz 21. i pewnie nie ostatni. To potrzebna inicjatywa.

  – Jezus Chrystus powiedział: „ubogich zawsze będziecie mieli wśród siebie”. Te słowa się spełniają. Jest wiele osób, którym pomagamy na co dzień. Ale okres Bożego Narodzenia jest szczególny – mówi Marek Masalski, dyrektor ośrodka. – Zapraszamy wszystkich naszych podopiecznych, żeby nie tylko zjedli wigilijny posiłek, ale podzielili się radością świąteczną i prosforą.
  – Tu są wspaniali ludzie – mówi bezdomny Andrzej.

  Uczestnicy spotkania otrzymali na koniec paczkę z żywnością i słodyczami.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!