Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Podlascy” Czeczeni oskarżeni o terroryzm. Mieli wspierać ISIS (nowe fakty)

Izabela Krzewska, (luk)[email protected]
„Podlascy” Czeczeni oskarżeni o terroryzm. Mieli wspierać ISIS
„Podlascy” Czeczeni oskarżeni o terroryzm. Mieli wspierać ISIS YouTube
Czeczeni mieszkali u nas legalnie. Mieli wspierać pieniędzmi tzw. Państwo Islamskie (ISIS) i gromadzić sprzęt paramilitarny.

Ale to nie wszystko. Zdaniem śledczych z podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej, czterej Czeczeni w wieku od 27 do 36 lat zorganizowali w białostockim szpitalu operację usunięcia pocisku z klatki piersiowej jednego z bojowników ISIS, a potem pomogli mu wyjechać z Polski. Za wspieranie terrorystów oskarżonym grozi 12 lat więzienia.

Przeczytaj też: Łomża, Białystok: Czeczeni zbierali pieniądze i organizowali broń dla terrorystów z ISIS

Zanim sprawą zajęła się prokuratura, oskarżeni obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej trafili pod lupę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Założono im podsłuchy.

Zobacz również: Czeczeni zatrzymani za terroryzm. Mieli wspierać Państwo Islamskie

- Zarzucono im popełnienie czynu polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym - mówi prokurator Aneta Czekało-Deptuła z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. To ona sformułowała akt oskarżenia w tej sprawie. Wkrótce sprawa trafi na wokandę Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Sprawdź również: Czeczeni pobili strażnika i Wietnamczyków w ośrodku dla cudzoziemców. Wyrok: więzienie w zawieszeniu

Zarzuty obejmują okres od maja do października 2014 roku. Zdaniem śledczych, cała grupa działała w Turcji i różnych częściach naszego kraju m.in. w Łomży, Białymstoku i Warszawie. Na czym dokładnie miała polegać działalność oskarżonych? Zbierali i przekazywali pieniądze na wsparcie terrorystów w Syrii i Iraku (chodzi o blisko 9 tys. euro). Gromadzili też sprzęt paramilitarny, m.in. plecaki taktyczne i celowniki optyczne.

Oświadczenia majątkowe prokuratorów. Dostępne są w internecie

Wszyscy oskarżeni zostali tymczasowo aresztowani. Trzech z nich zostało zatrzymanych w Polsce. Czwarty - poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania - w Niemczech, gdzie ma rodzinę.

Żaden z mężczyzn nie przyznał się do winy. W Polsce przebywają legalnie. Mieszkali w Łomży, ale nie w ośrodku dla uchodźców. Dwóch z oskarżonych było objętych ochroną uzupełniającą (osoby takie mają niemal te same prawa co uchodźcy), a dwóch miało przyznany pobyt tolerowany (takiej osobie odmówiono nadania statusu uchodźcy, ale może ona legalnie przebywać na terytorium obcego państwa).

Jak pokazują statystyki Urzędu ds. Cudzoziemców, liczba ubiegających się o status uchodźcy (lub o ochronę uzupełniającą) w Polsce znacznie wzrosła. - Od początku 2016 roku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce ubiegało się 9212 cudzoziemców - mówi Jakub Dudziak z Urzędu. - Porównując ten przedział czasowy z analogicznym okresem 2015 roku widoczny jest wzrost o 28 procent.

Większość wniosków złożyli obywatele Rosji (6751 osób - 73 proc. ogółu), wśród nich 94 proc. jest narodowości czeczeńskiej. Na drugim miejscu są obywatele Ukrainy (896 osób - około 10 proc. ogółu) i Tadżykistanu (756 osób, 8 proc. ogółu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny