PORANNY
  TV

  Najnowsze materiały na Poranny TV

  Rozwiń
  PORANNY
  TV
  Zwiń
  Młodzież Wszechpolska manifestowała przeciw polityce...

  Młodzież Wszechpolska manifestowała przeciw polityce migracyjne prezydenta Białegostoku (wideo)

  Zdjęcie autora materiału
  Marta Gawina

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Oświadczenia, polityczne akty zgonu i pikiety. Tak organizują się przeciwnicy przyjmowania imigrantów do Białegostoku. - Ale samorządy nie mają prawa nikogo sprowadzać - przypomina prezydent miasta.
  Młodzież Wszechpolska manifestowała przeciw polityce migracyjne prezydenta Białegostoku
  1/16
  przejdź do galerii

  Młodzież Wszechpolska manifestowała przeciw polityce migracyjne prezydenta Białegostoku ©Andrzej Zgiet

  To właśnie Tadeusz Truskolaski wywołał temat uchodźców w naszym mieście. Kilka tygodni temu, razem z dziesięcioma innymi prezydentami miast podpisał deklarację w sprawie polityki imigracyjnej. Nie ma w niej zwrotu, że samorządy zapraszają uchodźców. Mowa jest za to o współpracy samorządów m.in. z rządem. Tak by przyjaźnie przyjmować imigrantów, by przeciwdziałać wykluczeniu cudzoziemców.

  Przeczytaj też: Białystok popiera przyjęcie imigrantów. Dariusz Wasilewski: Prezydent naraża bezpieczeństwo miasta

  Ale Młodzież Wszechpolska, która w niedzielę zorganizowała pikietę na Rynku Kościuszki nadal uważa, że podpisana przez Tadeusza Truskolaskiego to zaproszenie imigrantów - przede wszystkim islamskich.

  - To jest kwestia bezpieczeństwa. Widzimy co dzieje się na Zachodzie Europy. Nie wszyscy mogą sobie spokojnie siedzieć w ogródkach i pić piwo. Bardzo często dochodzi tam do zamachów terrorystycznych. Te stały się codziennością w Europie. Dlatego będziemy protestować przeciwko polityce, którą chce wprowadzić prezydent Truskolaski - mówił na niedzielnej pikiecie Mateusz Popławski z Młodzieży Wszechpolskiej. Razem z nim protestowało kilkunastu działaczy tej organizacji. - Facebook starał się, żeby ta pikieta nie dotarła do jak największej liczby osób. Nasze wydarzenia były usuwane - tłumaczył tę niewielką frekwencję Mateusz Popławski.

  Pikiecie przysłuchiwało się wiele osób, ale większość raczej przypadkowo, wypoczywając w tym czasie na Rynku Kościuszki. Oczywiście byli wśród nich entuzjaści głoszonych haseł, czy przyśpiewek typu: Białystok nie chce islamu. Ale pojawiły się też osoby zniesmaczone protestem Wszechpolaków.

  - Zastanawiam się jakim prawem ci ludzie stoją tutaj i wygłaszają takie słowa, a nikt ich nie aresztuje. Przecież to mowa nienawiści. Jestem przerażona. Dobrze, że jest ich tak mało - mówi Emilia Geniusz. - Działanie Młodzieży Wszechpolskiej to podsycanie niepokojów społecznych, granie na ludzkich emocjach. Do naszego województwa przyjechało w ostatnim czasie około trzech tysięcy uchodźców. Przyjazd był legalny, zaaprobowany przez władze krajowe. Tą deklaracją chcieliśmy podkreślić, że ludzi, którzy już u nas są trzeba integrować ze społeczeństwem - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Raz jeszcze przypomniał, że samorządy nie mają prawa samodzielnie zapraszać uchodźców. Może to zrobić tylko rząd.

  Niedzielna pikieta to nie koniec kontrowersji na linii prezydent - Młodzież Wszechpolska. Do policji trafiła już sprawa politycznych aktów zgonu, która wystawiła organizacja m.in. Tadeuszowi Truskolaskiemu.

  Przeczytaj też: Młodzież Wszechpolska wystawiła akt zgonu politycznego Tadeusza Truskolaskiego


  Czytaj także

   Komentarze (53)

   Wszystkie komentarze (53) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Lupus Media - strony www

   Lupus Media - strony www

   Zostań Dziewczyną Lata. Zgłoś się i wygraj super nagrody!

   Zostań Dziewczyną Lata. Zgłoś się i wygraj super nagrody!

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Gry On Line - Zagraj Reklama