Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Niedżwiedzka. Królewska heretyczka z naszą politechniką w tle

Marta Gawina
Magdalena Niedźwiecka po latach pisania do szuflady, postanowiła wydać swoją pierwszą historyczną powieść. Jej bohaterką jest Elżbieta I Wielka.
Magdalena Niedźwiecka po latach pisania do szuflady, postanowiła wydać swoją pierwszą historyczną powieść. Jej bohaterką jest Elżbieta I Wielka. Fot. Michał Heller
Na co dzień jest szefową biura audytu i kontroli na białostockiej uczelni. Teraz usłyszy o niej cały kraj. 23 sierpnia ukaże się pierwsza powieść historyczna Magdaleny Niedźwiedzkiej „Królewska heretyczka”

Bez pisania obejść się nie mogę. Mam tak od szkoły podstawowej, a zaczęłam od ciągu dalszego „Pana Tadeusza”. O publikacje nigdy specjalnie nie zabiegałam. Ale doszłam do wniosku, że teraz, gdy zbliżam się do pięćdziesiątki, wypadałoby coś wyjąć z szuflady. W końcu jak się pisze to dla czytelników - opowiada Magdalena Niedźwiedzka.

Na co dzień pracuje na Politechnice Białostockiej. Kieruje biurem audytu i kontroli. Jej drugie oblicze - pisarskie - wkrótce wszyscy poznamy. Już 23 sierpnia do księgarń trafi jej pierwsza powieść historyczna „Królewska heretyczka”. To współczesne spojrzenie na angielską królową Elżbietę I Wielką.

- Poza taką klasyczną biografią, wprowadziłam do „Królewskiej heretyczki” element przygodowy, żeby odciążyć czytelnika od tej powagi. Poza dwiema, wszystkie postaci są autentyczne - podkreśla Magdalena Niedźwiedzka.

Dodaje, że fikcyjny bohater pozwolił na ukazanie pewnych zjawisk w XVI-wiecznej Anglii, a czytelnikowi dało odetchnąć. - To bardzo poważna książka o relacjach międzyludzkich - trudnych, a czasem niemożliwych - dodaje autorka „Królewskiej heretyczki”.

Książkowego wydania swojej powieści, jeszcze w rękach nie miała. Ale na plakatach, czy portalach społecznościowych książkę już widać. I budzi coraz większe zainteresowanie.

Dlaczego bohaterką została angielska królowa? - Będąc w szkole podstawowej wystawiałam swojej babci „Romea i Julię” Szekspira. Od tego już niedaleko do Elżbiety I, bo to czasy elżbietańskie. Od zawsze mnie fascynowały. A jak wyjaśnić fascynację? Nie da się, tak często jest z miłością - podkreśla Niedźwiedzka.

Przypomina jednocześnie, że Elżbieta I od 400 lat fascynuje wszystkich. I artystów, i naukowców, miłośników historii.

- W jej osobie można rozpatrywać tak wiele aspektów naszego życia, że każdy coś dla siebie znajdzie - dodaje autorka „Królewskiej heretyczki”.

Jak wiele - czytelnicy przekonają się już w przyszłym tygodniu. Co ważne, ta powieść nie będzie pierwszym i ostatnim słowem Magdaleny Niedźwiedzkiej. W jej szufladzie jest kilka innych biografii, które prawdopodobnie zostaną wydane.

Czy pisarska przygoda może zakończyć współpracę z politechniką? - Pisarze w tym kraju nie rzucają tak dobrych posad, czyli takiego miłego środowiska. Wiele osób z uczelni, w tym pan rektor, bardzo mnie wspiera - podkreśla Magdalena Niedźwiedzka.

Królewska heretyczka

Powieść wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka

Rok 1560 Elżbieta Tudor, córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn, została królową Anglii. Wraz z nią do władzy doszli jej stronnicy, w tym przystojny lord Robert Dudley. Akcja powieści obejmuje kilkanaście lat rządów Elżbiety.

Tajemniczy aktor i autor sztuki o monarchini, Philip Sierota, wkrada się w łaski zarówno królowej, jak i jej faworyta. Z czasem coraz wyraźniej widać, że jego intencje nie są czyste. Kim jest i co planuje?

Królewska heretyczka to współczesne spojrzenie na biografię królowej Elżbiety I i jednocześnie powieść przygodowa przedstawiająca intrygujące życie elżbietańskiej Anglii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny