PORANNY
  GALERIE

  Podlaskie Śniadanie Mistrzów 2018

  Rozwiń
  PORANNY
  Zwiń
  Kwesta na Cmentarzu Farnym. Białostoczanie okazali hojność...

  Kwesta na Cmentarzu Farnym. Białostoczanie okazali hojność na najstarszym cmentarzu w mieście

  Julia Szypulska

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Kwestujący bez trudu zachęcali białostoczan do hojności
  1/18
  przejdź do galerii

  Kwestujący bez trudu zachęcali białostoczan do hojności ©Wojciech Wojtkielewicz

  120 wolontariuszy kwestowało na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. To już trzecia zbiórka pieniędzy na ratowanie starych nagrobków.
  Akcję organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Dwa lata temu zebrano 15 tys. zł, a w ubiegłym roku 24 tys. Organizatorzy liczą, że w tym roku pieniędzy będzie jeszcze więcej.

  Datki są przeznaczane na odnawianie i konserwację najstarszych nagrobków, które znajdują się w fatalnym stanie. Wśród kwestujących są artyści, historycy, esperantyści, harcerze, działacze społeczni. 1 listopada z puszką przechadzał się po cmentarnych alejkach Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jeden z inicjatorów akcji.

  - To najstarszy cmentarz w mieście, na którym pochowano wielu znanych i szanowanych białostoczan - wskazuje. - To bardzo potrzebna akcja. A optymistyczne jest to, że ludzi nie trzeba specjalnie namawiać do tego, by wrzucili coś do puszki. Sami się zatrzymują, pytają.
  Zobacz galerię
  Organizatorzy zbiórki wychodzą z założenia, że Cmentarz Farny, jest naszym wspólnym dziedzictwem, świadectwem tożsamości, o które trzeba dbać. Akcja to też lekcja historii, bo pozwala zachować pamięć o ludziach, którzy przed laty pracowali na rzecz regionu.

  - Nie zbiednieję, jak raz do roku coś wrzucę do puszki - mówi Krzysztof Nowik, który był wczoraj na Cmentarzu Farnym. - Żal trochę tych starych nagrobków, które niszczeją. Powinniśmy pamiętać o takich miejscach, dlatego bardzo dobrze, że są takie akcje.

  Na Cmentarzu Farnym pochowana jest m. in. Irena Białówna, zasłużona lekarz pediatra czy Józef Karol Puchalski, pierwszy prezydent Białegostoku. Dzięki pieniądzom z akcji odremontowano w sumie 11 nagrobków, w tym Marii Gawryluk, Jadwigi Choroszuchy czy Jana Gronowskiego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!