Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Cmentarzu Farnym. Białostoczanie okazali hojność na najstarszym cmentarzu w mieście

Julia Szypulska
Kwestujący bez trudu zachęcali białostoczan do hojności
Kwestujący bez trudu zachęcali białostoczan do hojności Wojciech Wojtkielewicz
120 wolontariuszy kwestowało na Cmentarzu Farnym w Białymstoku. To już trzecia zbiórka pieniędzy na ratowanie starych nagrobków.

Akcję organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym powodzeniem. Dwa lata temu zebrano 15 tys. zł, a w ubiegłym roku 24 tys. Organizatorzy liczą, że w tym roku pieniędzy będzie jeszcze więcej.

Datki są przeznaczane na odnawianie i konserwację najstarszych nagrobków, które znajdują się w fatalnym stanie. Wśród kwestujących są artyści, historycy, esperantyści, harcerze, działacze społeczni. 1 listopada z puszką przechadzał się po cmentarnych alejkach Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jeden z inicjatorów akcji.

- To najstarszy cmentarz w mieście, na którym pochowano wielu znanych i szanowanych białostoczan - wskazuje. - To bardzo potrzebna akcja. A optymistyczne jest to, że ludzi nie trzeba specjalnie namawiać do tego, by wrzucili coś do puszki. Sami się zatrzymują, pytają.

Organizatorzy zbiórki wychodzą z założenia, że Cmentarz Farny, jest naszym wspólnym dziedzictwem, świadectwem tożsamości, o które trzeba dbać. Akcja to też lekcja historii, bo pozwala zachować pamięć o ludziach, którzy przed laty pracowali na rzecz regionu.

- Nie zbiednieję, jak raz do roku coś wrzucę do puszki - mówi Krzysztof Nowik, który był wczoraj na Cmentarzu Farnym. - Żal trochę tych starych nagrobków, które niszczeją. Powinniśmy pamiętać o takich miejscach, dlatego bardzo dobrze, że są takie akcje.

Na Cmentarzu Farnym pochowana jest m. in. Irena Białówna, zasłużona lekarz pediatra czy Józef Karol Puchalski, pierwszy prezydent Białegostoku. Dzięki pieniądzom z akcji odremontowano w sumie 11 nagrobków, w tym Marii Gawryluk, Jadwigi Choroszuchy czy Jana Gronowskiego.

Przedstawiamy białostockie nekropolie. W Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny najczęściej odwiedzanymi miejscami są cmentarze. Przypominamy ich historię. Nie tylko tych katolickich. Prezentujemy też zdjęcia. Te aktualne, jak i sprzed wielu lat.

Białostockie cmentarze. Nekropolie mniej i bardziej znane [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny