Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krywlany podpisane. Rusza budowa lotniska

Marta Gawina
Marta Gawina
Wreszcie przystępujemy do działania. Jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeśli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wreszcie przystępujemy do działania. Jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeśli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. UM Białystok/Dawid Gromadzki
Lokalne lotnisko na Krywlanach startuje. Prezydent Białegostoku podpisał w piątek umowę z wykonawcą pasa startowego.

Wykonawca to konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz (lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent, Projekt Plus oraz UAB Siauliu Plentas.

Umowa obejmuje projekt i wykonania pasa startowego w długości 1350 metrów. Roboty oficjalnie mają zakończyć się 20 września 2018 roku. Żeby obiekt został oddany do użytku, potrzebne będą jeszcze stosowne certyfikaty. Ich zdobycie może zająć około trzech miesięcy.

GDZIE ZAPARKOWAĆ ZA DARMO W POBLIŻU CENTRUM BIAŁEGOSTOKU? [LISTA ULIC]

- Wreszcie przystępujemy do działania. Jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeśli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Po podpisaniu umowy zostanie przekazany plac budowy i będziemy mogli przystąpić do wykonywania prac. Projekt budowlany i wszystkie pozwolenia są. My mamy dostarczyć projekty wykonawcze. Pierwsze etapy robót, czyli prace ziemne, jakieś rozbiórki będziemy w stanie prowadzić od razu. Planujemy rozpocząć od 4 grudnia - mówi Piotr Borsukiewicz, przedstawiciel konsorcjum.

Na Krywlanach powstanie droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowane zostaną też: płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

Więcej w poniedziałek w papierowym wydaniu Kuriera Porannego oraz na plus.poranny.pl

Białystok w dekadach to wystawa archiwalnych fotografii miasta i jego mieszkańców w XX wieku ze zbiorów Mediateki CLZ– multimedialnego archiwum historii mówionej miasta i regionu.Od 2010 roku Centrum im. Ludwika Zamenhofa realizuje największe przedsięwzięcie z zakresu historii mówionej w regionie, pod nazwą Mediateka CLZ. W tym czasie zebralno ponad 13000 cyfrowych kopii zdjęć i dokumentów, nagraliśmy wywiady ze 169 osobami, stworzyliśmy pracownię do digitalizacji oraz Pracownię Multimedialną, gdzie bezpłatnie można korzystać ze znacznej części zbiorów.Za sprawą projektu e-Mediateka CLZ, dofinansowanego z programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znaczna część zasobu dotychczasowej Mediateki CLZ zostanie szczegółowo opracowana (zgodnie ze standardami określonymi przez takie centra jak Ośrodek KARTA, czy Biblioteka Narodowa) i udostępniona odbiorcom.

Białystok w dekadach. Fotografie ze zbiorów Mediateki CLZ (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny