Konsulat Estonii w Białymstoku otwarty. Iwona Wrońska to...

Konsulat Estonii w Białymstoku otwarty. Iwona Wrońska to Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku

(adek), (ew)

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Dr Iwona Wrońska została Konsulem Honorowym Republiki Estonii. Uroczyste otwarcie konsulatu odbyło się w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Iwona Wrońska to Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku
1/11
przejdź do galerii

Iwona Wrońska to Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku ©Wojciech Wojtkielewicz

W piątek w Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia konsulatu Republiki Estonii.

- Białystok to dla Estonii najbliższe duże miasto - powiedział Harri Tiido, estoński ambasador w Polsce. - Umiejscowienie konsulatu tutaj z pewnością poprawi wzajemne stosunki między naszymi krajami.

- Poza działalnością konsularną, stawiamy na rozwój relacji gospodarczych, społecznych, naukowych i kulturalnych - dodała Iwona Wrońska, Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku, a na co dzień pracownik naukowy Wydziału Prawa UwB. - Chcemy też promować wzajemną turystykę.

Siedziba Konsulatu mieści się w Białymstoku, przy ul Nowy Świat 17/3. Będzie kolejną placówką tego typu w Białymstoku. Działają już tam przedstawicielstwa Białorusi, Malty, Chorwacji, Rumunii, Finlandii, Mołdawii oraz Gruzji.

Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku - cele i obszary planowanych działań:

Dla Estończyków, dla Polaków
Najważniejszym zadaniem Konsulatu Honorowego jest pomoc i świadczenie usług na rzecz obywateli Estonii w Polsce. Jednak także Polacy zainteresowani wyjazdem do Estonii będą mogli uzyskać tu (osobiście, e-mailowo lub telefonicznie) informacje dotyczące np. możliwości i warunków podjęcia pracy w tym kraju, formalności związanych z wyjazdem na stałe, możliwości uzyskania stypendium, rozpoczęcia, przeniesienia czy czasowego wykonywania działalności gospodarczej, ale też atrakcji turystycznych.

Kultura
Celem Konsulatu Honorowego będzie rozwój wymiany kulturalnej między Polską i Estonią poprzez organizację wystaw, imprez muzycznych czy filmowych itp., które przybliżą Polakom Estonię. Jedną z ważniejszych inicjatyw kulturalnych placówki będzie przygotowywanie, wspólnie z Ambasadą Republiki Estonii, cyklicznych Dni Estonii w Białymstoku. Mieszkańcy miasta i regionu w ten sposób będą mieli okazję lepiej poznać naszych niedalekich estońskich sąsiadów: przekonać się jak smakuje estońska kuchnia, jakie atrakcje czekają na polskich turystów w Estonii, ale też np. jaki wpływ na zmiany polityczne w Estonii po 1989 r. miał polski Okrągły Stół. Do organizacji i udziału w przedsięwzięciu będą zapraszani lokalni i regionalni partnerzy, m.in. samorządy, uczelnie, instytucje kultury.

Nauka i edukacja
Jednym z priorytetów w działalności Konsulatu Honorowego Estonii będzie nauka i edukacja. Konsulat chciałby wesprzeć władze uczelni wyższych z Białegostoku i regionu w nawiązaniu lub w rozwoju współpracy z jednostkami naukowymi z Estonii. Wspólne działania mogłyby dotyczyć trzech obszarów: projektów naukowych, relacji studenckich, a także zbliżenia kulturalnego oraz wzajemnego poznania obyczajów przez społeczność akademicką. Z myślą o szkołach średnich i gimnazjalnych Konsulat Honorowy zamierza zrealizować cykl spotkań edukacyjnych o Estonii, podczas których prezentowana będzie obyczajowość i mentalność Estończyków, rola Estonii w jednoczącej się Europie, a także relacje polsko–estońskie w czasach minionych i dziś. Formą popularyzowania wiedzy o Estonii będą też konkursy dla dzieci i młodzieży.

Turystyka
Najlepszym sposobem na poznanie innego kraju jest wizyta w nim, dlatego też Konsulat Honorowy zamierza intensywnie promować wyjazdy turystyczne do Estonii, która ma bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Latem turystów przyciąga morze - estońskie wybrzeże to wielokilometrowe, szerokie na kilkadziesiąt metrów piaszczyste lub kamieniste plaże. Zresztą nie przypadkiem dyscypliny żeglarskie w czasie Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku rozgrywane były właśnie w Tallinie. Zimą na narciarzy czekają trasy biegowe i zjazdowe, a na łyżwiarzy lodowiska przygotowane w miastach oraz w ośrodkach wypoczynkowych na zamarzniętych jeziorach. W celu skuteczniejszego promowania tego kraju w Polsce Konsul Honorowy chce nawiązać stałe kontakty z Estońską Organizacją Turystyczną, by przy jej współpracy organizować wyjazdy studyjne do Estonii dla dziennikarzy czy tour operatorów z Podlasia.

Gospodarka
Konsul Honorowy planuje podjąć działania, które pomogą w nawiązaniu nowych, jak i rozszerzeniu już istniejących kontaktów gospodarczych między Polską a Estonią, przede wszystkim w regionie podlaskim. W tym celu organizowane będą m.in. rozmowy, seminaria, grupy dyskusyjne ze środowiskami gospodarczymi z województwa podlaskiego oraz władzami regionu. Szczególnie istotnym podmiotem we współpracy w sprawach gospodarczych jest podlaski oddział Izby Przemysłowo–Handlowej. Planowane są spotkania z przedstawicielami Izby, podczas których omówione zostaną możliwości współpracy przedsiębiorców z Polski i Estonii, jak też możliwości zorganizowania wyjazdów polskich biznesmenów do Estonii w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów przedsiębiorców z Podlasia z ich potencjalnymi estońskimi partnerami.

Informacja i wsparcie
Ważnym narzędziem do osiągnięcia założonych celów będą działania informacyjne. Konsulat Honorowy przygotuje informacje dotyczące współczesnej Estonii, które zostaną przekazane władzom regionalnym wszystkich szczebli, a także najważniejszym podmiotom życia gospodarczego, naukowego i kulturalnego. Konsulat Honorowy będzie też służył firmom, organizacjom biznesowym czy samorządom wsparciem przy organizacji wizyt gospodarczych i studyjnych w obu krajach, jak też we wzajemnych kontaktach. Ponadto powstanie witryna internetowa, na której oprócz informacji związanych z Konsulatem ukazywać się będą aktualności dotyczące estońskiej kultury, nauki, polityki i gospodarki. Strona zostanie przetłumaczona na język estoński i angielski.

Komentarze (2)

Wszystkie komentarze (2) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Wygraj stówkę w loterii Porannego

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Trwa wielkie głosowanie na słodkie przedszkolaki

Wybieramy talent muzyczny

Wybieramy talent muzyczny