KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla...

  KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla Konstytucji i Tolerancji"

  (adek)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla Konstytucji i Tolerancji"

  KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla Konstytucji i Tolerancji" ©Wojciech Wojtkielewicz

  Uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 maja była wyrazem dążenia Polaków do nowoczesnego, sprawiedliwego i bezpiecznego państwa, opartego na fundamencie rządów prawa. Pamiętając o tym, Komitet Obrony Demokracji aktywnie włącza się w białostockie obchody Święta 3 Maja i organizuje Marsz Pokoju.
  KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla Konstytucji i Tolerancji"

  KOD Podlaskie organizuje Marsz Pokoju "Białystok dla Konstytucji i Tolerancji" ©Wojciech Wojtkielewicz

  Delegacja KOD Podlaskie weźmie udział w głównych uroczystościach przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

  - Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku, organizacje pozarządowe, samorządowców oraz wszystkich lokalnych działaczy do wspólnego udziału w Marszu Pokoju - mówi Elwira Śliwińska, koordynator KOD Podlaskie. - Bądźmy w tym dniu razem. Celem marszu jest zamanifestowanie prawa do wolności życia społecznego i osobistego człowieka i obywatela oraz szacunku dla każdego człowieka wyrażonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.


  Marsz wyruszy 3 maja o godz. 14 z Placu Uniwersyteckiego w Białymstoku. Jego uczestnicy przejdą ulicą Skłodowskiej, przez rondo Katyńskie i ulicę Świętojańską na Planty. Marsz będą prowadzić motocykliści oraz orkiestra KOD. Będą manifestować pod hasłem „Białystok dla Konstytucji i Tolerancji”.

  Udział zadeklarowali m.in. Robert Tyszkiewicz (PO) oraz Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna). Zaproszenie zostało wysłane do samorządowców oraz organizacji pozarządowych.

  - Po Marszu Pokoju serdecznie zapraszamy do wspólnego, radosnego świętowania 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Pikniku Demokratycznym na Plantach (w godz.15.00-17.00) - dodaje Elwira Śliwińska. - Na pikniku zadebiutuje PIKOD, w którym znajdziecie państwo nasze ulotki informacyjne, pismo „Obywatel” oraz będziecie mogli poprzeć obywatelski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, składając pod nim podpis lub wziąć udział w quizie. Szykujemy również szereg atrakcji dla najmłodszych: animacje, konkursy, gry, zabawy, tańce, balony, chorągiewki, bańki mydlane, wspólne robienie kotylionów. Częstować będziemy słodyczami, a także smacznym i zdrowym sokiem jabłkowym. Muzykę i wspaniałą atmosferę zapewni Orkiestra KOD z Konradem Materną.

  Kolejnym wydarzeniem, które w tym dniu organizuje KOD Podlaskie, będzie seminarium pt. „Co z tą demokracja?”. Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć goście: Włodzimierz Cimoszewicz – polityk i prawnik, były prezes Rady Ministrów, były marszałek Sejmu oraz prof. zw. dr hab. Małgorzata Kowalska – kierownik Katedry Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie poprowadzi dr Stefan Marcinkiewicz z Katedry Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

  Problemy, będące punktem wyjścia dla dyskusji można zarysować następująco:

  - W „liście trzech prezydentów” pojawia się słowo „autorytaryzm”, natomiast pani Premier powtarza, że „demokracja ma się dobrze”. Autorytety prawne, Komisja Wenecka, Komisja Europejska wskazują na paraliż Trybunału Konstytucyjnego jako naruszenie zasady praworządności. Czy demokracja w Polsce jest zagrożona?

  - Dojście PiS do pełni władzy jest konsekwencją m.in. pewnych zmian społecznych. Ostatnio obserwujemy falę nacjonalizmu, którego skrajnym symbolem jest marsz ONR w Białymstoku. Czy ponieśliśmy porażkę w kształtowaniu tożsamości narodowej młodego pokolenia skupiając się na codziennej pragmatyce? Można odnieść niepokojące wrażenie, że miarą współczesnego patriotyzmu młodzieży staje się wielkość orła na bluzie z kapturem?

  - Czy samo odsunięcie PiS od władzy wystarczy, aby zapewnić Polsce porządek społeczny oparty na demokracji? Czy obecna sytuacja nie otwiera furtki dla jeszcze bardziej radykalnego reżimu w przyszłości? Co zrobić, żeby Polska stała się trwale częścią UE rozumianej jako wspólnota wartości i zasad?

  - Sądzimy, że takie postawienie problemów będzie prowokowało do wielu pytań i ożywionej dyskusji - mówi Elwira Śliwińska. - Tematyka spotkania jest zarówno ważna jak i interesująca dla środowiska białostockich zwolenników demokracji konstytucyjnej oraz ludzi, którym drogie są zasady tolerancji i demokracji.

  Seminarium rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali kolumnowej na II piętrze Centrum Astoria przy ul. Sienkiewicza 4. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.  Z poważaniem

  Koordynator KOD Podlaskie

  Elwira Śliwińska

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (109)

  Wszystkie komentarze (109) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Bary mleczne w Białymstoku. Które są najlepsze?

  Bary mleczne w Białymstoku. Które są najlepsze?

  stronaZDROWIA24 - wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - wszystko o zdrowiu

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Tu sprzedają chrzczone paliwo. Znamy wyniki kontroli

  Tu sprzedają chrzczone paliwo. Znamy wyniki kontroli

  Policja dostała nowe radiowozy