Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczcimy pamięć ich...

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczcimy pamięć ich pamięć. Będzie kolejny marsz [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz

Kurier Poranny

Kurier Poranny

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa Żołnierze Wyklęci”. Są tu  prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego
1/11
przejdź do galerii

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim została otwarta wystawa Żołnierze Wyklęci”. Są tu prace artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich w Grodnie istniejącego przy Związku Polaków na Białorusi. ©Andrzej Zgiet

Msze święte, okolicznościowe wystąpienia, a także inscenizacja, wystawa, koncert. Tak upamiętnimy bohaterów niepodległościowego podziemia.
Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli tych, którzy po wojnie walczyli z narzuconym Polsce reżimem komunistycznym.

W Białymstoku obchody rozpoczną się o godz. 12. na Rynku Kościuszki. Uroczystości odbędą się tuż przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia i ofiarom mordów sądowych, która wisi na ścianie budynku kina Ton. W programie m. in. apel poległych i salwa honorowa.
Zostaną też złożone kwiaty i zapalone znicze. O godz. 13 w archikatedrze będzie odprawiona msza święta w intencji poległych w walce o wolność ojczyzny. Uroczystości zakończą się o godz. 14 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

W ramach święta, od godz. 10 do 11. 30 w kinie Ton, zaplanowano przegląd filmów dokumentalnych IPN. Z kolei o godz. 17 z placu przed kinem Ton wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Będzie też żywa lekcja historii. Rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Wschód przedstawią widowisko „Wierni przysiędze”. Zobaczymy jeden z wielu epizodów walk żołnierzy podziemia niepodległościowego z komunistami. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17.30 przy ulicy Młynowej 14 (plac za Motopubem). Natomiast o godz. 19.30 w kinie Forum wystąpi Lukasyno.

Pamięć żołnierzy niezłomnych uczczą także mieszkańcy Łap. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13. przed tablicą upamiętniającą rocznicę procesu Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” w Łapach. Będzie wspólna modlitwa, apel poległych i wystąpienie historyka. W uroczystości wezmą udział poczty sztandarowe, a kwiaty i znicze zostaną złożone także przed obeliskiem upamiętniającym Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”.

W Czarnej Białostockiej uroczystości odbędą się o godz. 12. na placu Konstytucji 3 Maja.

Do obchodów dnia Żołnierzy Wyklętych zaprasza także Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała z Choroszczy. Dzisiaj o godz. 18 na cmentarzu w Izbiszczach odbędzie się apel, podczas którego zostanie złożony hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy stracili życie w walce o wolną Polskę z okupantem niemieckim i rosyjskim.

W środę na Przystanku Historia IPN, przy ul. Warszawskiej 48, będzie można wysłuchać wykładu „5. Wileńska Brygada AK - bohaterowie autentyczni czy kontrowersyjni”. Wygłosi go prof. Piotr Niwiński, historyk i politolog.

Jego wystąpienie zaplanowano też o godz. 20 na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Ponadto w holu strefy VIP obejrzymy wystawę poświęconą Zbigniewowi Rećko „Trzynastka”, bohaterowi białostockiego podziemia. Podczas meczu Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin będą rozdawane ulotki poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

W uroczystościach w Augustowie weźmie dzisiaj udział premier Beata Szydło. Wizyta rozpocznie się około godz. 12 złożeniem wieńców przed byłą siedzibą NKWD i UB. Premier weźmie udział w mszy, przemarszu i wygłosi przemówienie.

Komentarze (1)

Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Poranny.pl poleca

Szukamy Miss Lata 2016

Szukamy Miss Lata 2016

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Bezpłatny kurs internetowerewolucje dla firm

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!