NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Diligentiae - za pilność w Białymstoku. Medale dla...

  Diligentiae - za pilność w Białymstoku. Medale dla najpilniejszych uczniów i ich mistrzów (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Kopeć

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Rzetelność, uczciwość, pilność, dążenie do rozwoju, uczynność - takie postawy wśród nauczycieli i uczniów warto promować. Podziękowaniem za ich pracę są medale „Diligentiae - za pilność”
  Olga Białokozowicz w liceum trafiła na wyjątkowego polonistę. Twierdzi, że to właśnie Leszek Jawor pomógł jej się otworzyć. Dlatego nominowała do wyróżnienia
  1/14
  przejdź do galerii

  Olga Białokozowicz w liceum trafiła na wyjątkowego polonistę. Twierdzi, że to właśnie Leszek Jawor pomógł jej się otworzyć. Dlatego nominowała do wyróżnienia „Diligentiae - za pilność”. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Relacje nauczyciel - uczeń bywają wyjątkowe, czasem zostają na całe życie. Ci pierwsi nie tylko przekazują wiedzę tym drugim, współpracują także w innych dziedzinach. Szczęście do nauczyciela, który nie ogranicza się tylko do pracy na lekcji miała Olga Białokozowicz - absolwentka III LO w Białymstoku. Leszek Jawor to nietypowy polonista, w szkole prowadzi bowiem teatr.

  - To właśnie dzięki scenie i panu profesorowi wyszłam ze swojej skorupki i otworzyłam się na nowych ludzi i doświadczenia - wyznaje Olga Białokozowicz.

  W tym roku bardzo dobrze zdała polsko-hiszpańską maturę. W październiku rozpoczyna studia na iberystyce w Warszawie. Kiedy rada pedagogiczna wytypowała ją do ważnego wyróżnienia nie miała wątpliwości, kogo wskazać na swojego mistrza.

  - Jestem tu przez nią i dzięki niej - przyznał bez ogródek Leszek Jawor, polonista z III LO. - Olga to wrażliwa, bardzo ambitna osoba. Jestem przekonany, że jeszcze o niej usłyszymy.

  To laureaci ważnych edukacyjnych nagród - medali „Diligentiae - za pilność”. Te na początku września najlepszym uczniom i nauczycielom przyznają władze Białegostoku. We wtorek podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół Rolniczych z rąk zastępcy prezydenta Rafała Rudnickiego takie wyróżnienia otrzymało 89 uczniów i 87 nauczycieli z Białegostoku.

  Jedną z nich jest m.in. Beata Spas ze Szkoły Podstawowej nr 32. 12-latka od sześciu lat jest gospodarzem klasy. Po lekcjach chodzi na dodatkowe zajęcia z matematyki i przyrody, a poza szkołą na treningi tańca nowoczesnego. Dzielnie szlifuje język angielski i rosyjski. W ubiegłym roku szkolnym jej średnia ocen wyniosła 5,54. Jak to robi?

  - Nie wolno sobie odpuszczać. Trzeba uczyć się na bieżąco, słuchać na lekcjach, nie zwlekać z odrabianiem pracy domowej. Wtedy jest czas na inne zajęcia- radzi szóstoklasistka.

  - Beatka od najmłodszych lat jest bardzo obowiązkowa - przyznała wzruszona mama Julia Spas. - Teraz została za to nagrodzona. Warto było tu przyjść, by to zobaczyć.

  Medal Diligentiae zostały przyznane po raz dziesiąty. Ale ich tradycja ma ponad 230 lat. Ustanowił je Stanisław August Poniatowski dla uhonorowania najlepszych uczniów szkół Komisji Edukacji Narodowej. I to w Białymstoku. Tu król świętował jubileusz 20-lecia swojej koronacji. Wizytując białostocką szkołę i kazał sobie przedstawić najpilniejszych uczniów, których własnoręcznie dekorował złotymi i srebrnymi medalami „Diligentiae”.
  Zobacz galerię
  Przeczytaj też: Marszałek województwa podlaskiego nie żałuje na nagrody. Rozdał ponad 400 tys. zł

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent