Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2018 w Białymstoku. 36 pomysłów do realizacji. I aż 36 niezrealizowanych (lista)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Budżet obywatelski 2018 już podzielony. Ale projekty z lat poprzednich nadal czekają na realizację

Bardzo się cieszymy, że projekt przeszedł. Dzięki takiej inicjatywie, jak budżet obywatelski, realizacja tego typu pomysłów stała się możliwa. Teraz Białystok zyska kolejny „znak firmowy” - cieszy się Łukasz Leoniuk.

Zgłoszony przez niego projekt Białystok WidziMisie zdobył 636 głosów i jest jednym ze zwycięzców budżetu obywatelskiego. Do realizacji trafi 36 pomysłów - 11 ogólnomiejskich i 27 osiedlowych. Wśród tych pierwszych jest chociażby postawienie na Rynku Kościuszki figury św. Floriana, Temidy oraz... pręgierza.

Wśród projektów osiedlowych zwyciężyły m.in. budowa placu do gry w bule w parku przy ul. Fredry i ścieżka rowerowa na ul. Żeromskiego. Na tę ostatnią inwestycję głosował prezydent Tadeusz Truskolaski. - Bo to moje osiedle - mówi i dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie w tegoroczny budżet obywatelski.

Jest jednak i druga strona medalu. Na realizacje wciąż czeka aż 36 projektów z poprzednich lat. Jeden nawet z budżetu na 2015 rok. To tor Wschodzący Białystok. Ma być w końcu otwarty w listopadzie.

Z zeszłorocznego budżetu czeka natomiast osiem projektów. Wśród nich budowa ośrodka wschodnich sztuk walki. Problemem są pieniądze. Bo miasto ma na to tylko 2,3 mln, a najniższa oferta w trzecim już przetargu opiewa na 4 mln zł.

- To kolejny przykład, jak władze nie potrafią oszacować inwestycji. Efekt jest taki, że latami czekamy na ich realizację - mówi radny PiS Piotr Jankowski.

Radny PO Maciej Biernacki odpiera, że prezydent nie ma wpływu na ceny proponowane przez oferentów w przetargach. - Na przykład wykonawca ul. Nowosielskiej znalazł się dopiero po ogłoszeniu trzech przetargów. Ale to chyba dobrze, że miasto stara się realizować inwestycje po jak najniższych cenach - uważa radny.

Rafał Gólcz, jeden z pomysłodawców wspomnianego ośrodka mówi, że jeśli w kolejnym przetargu nie uda się wyłonić wykonawcy szkoły walki, wystosują apel. - Do radnych i prezydenta o dołożenie pieniędzy - mówi Gólcz.

Czy w przyszłym roku może być problem z realizacją właśnie wyłonionych inwestycji? - Będziemy się starali wykonać jak największą ich liczbę - zapewnia Tadeusz Truskolaski.

Przyznaje jednak, że od kilku miesięcy trwa boom inwestycyjny i ceny idą w górę. - Na przykład na zaprojektowanie strzelnicy w magazynie przy ul. Węglowej zarezerwowaliśmy 55 tys. zł. W przetargu zaoferowano 280 tys. - mówi prezydent.

Waszym zdaniem. Solarne ławki w Białymstoku to kolejny projekt z budżetu obywatelskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny