Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Ćwiczenia Woda 2017. Było budowanie zapór i ewakuacje (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Ćwiczenia „Woda 2017” miały sprawdzić koordynację służb i nauczyć białostoczan dbania o swoje mienie i rozsądku.

Chcemy pokazać, że mieszkańcy sami powinni zadbać o swoje posesje - mówił w poniedziałek przed południem st. bryg. Robert Wierzbowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej. Prezydent miasta na 14 sierpnia zaplanował ćwiczenia służb, które miały nauczyć się współdziałać przy minimalizowaniu zagrożeń podczas ulew i wichur i jednocześnie edukować mieszkańców.

Jednym z miejsc, które często po obfitych deszczach zalewa woda była ulica Cedrowa. Tam pojawili się policjanci, którzy blokowali dojazd do umownie zalanych posesji, strażnicy miejscy roznoszący ulotki informacyjne i strażacy. Jedna ekipa weszła do Domu Księży Emerytów. W piwnicy ustawili pompę, podłączyli węże.

- Byliśmy tu, kiedy była ostatnia ulewa - mówił mł. asp. Mateusz Zimnoch z białostockiej PSP. Pokazywał, że woda w piwnicy tego budynku sięgała kilkudziesięciu centymetrów.

Kilkunastu strażaków w pobliżu sprawnie napełniało nowiutkie żółte worki piaskiem. To stary sprawdzony sposób na budowanie wałów przeciwpowodziowych. Ich pracę obserwowali mieszkańcy pobliskich posesji.

Zobacz też: Ćwiczenia Woda 2017 w Białymstoku. Będą ewakuacje i usuwanie powalonych drzew

- Ostatnio w garażu woda sięgała 85 centymetów - skarżył się Romuald Hryszko. Ćwiczenia obserwował również Jan Korol. Nam powiedział, że chętnie sam kupiłby takie worki i przygotował wcześniej, zanim nadejdzie kolejna ulewa.

- Mieszkańcy, którzy wiedzą, że ich posesje są zalewane powinni zaopatrzyć się choćby w worki i piasek i mieć je przygotowane - przypomniała Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku. W nagłych wypadkach Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stanie dostarczyć worki i piasek, ale każdy powinien zadbać o to wcześniej. Kiedy zacznie padać, nie zawsze można liczyć na błyskawiczną pomoc służb.

Dlatego ćwiczenia ‚Woda 2017” miały mieć też charakter edukacyjny. Straż miejska roznosiła wśród mieszkańców ulotki informujące, jak zadbać o bezpieczeństwo, porady z MCZK trafiły też do mediów. (drukujemy je obok).

Bardzo rozbudowany przebieg miały ćwiczenia w wielopiętrowym wieżowcu przy ulicy Kaczorowskiego. Najpierw strażacy specjalistycznym sprzętem sprawdzali, czy w budynku nie wydział się gaz. Potrzebna była ewakuacja wszystkich mieszkańców, zablokowanie terenu wokół. Tu przydało się współdziałanie służb. Policjanci i strażnicy miejscy bronili dostępu do zagrożonej strefy, strażacy musieli przejść przez wszystkie klatki i kondygnacje i wyprowadzić ludzi na zewnątrz.

Inny zespół strażaków po raz pierwszy wypróbowywał działanie zapory przeciwpowodziowej. Zakupiona przez miasto może być szybko napełniona wodą stanowiąc alternatywę dla worków z piaskiem. Strażacy zablokowali nią wjazd do dwupoziomowego garażu przy ulicy Kaczorowskiego. Służby ćwiczyły też ewakuację przedszkola czy usuwanie autobusu z ulicy Miłosza.

Po ćwiczeniach okazało się, że Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego musi uaktualnić bazę osób, za pośrednictwem których łatwiej będzie mogło dotrzeć do mieszkańców (np. kontakty do administratorów budynków, zarządców wspólnot). Urząd miejski podpisał także porozumienie o współdziałaniu z policją, strażą pożarną i strażą miejską w sytuacji wystąpienia ekstremalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do końca sierpnia służby przekażą prezydentowi, jaki jeszcze sprzęt warto byłoby kupić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny