Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin zmienił się w plan filmowy. Tadeusz Kantor to bohater najnowszej produkcji (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Tykocin wybrano do filmu ze względu na specyfikę żydowskiego miasteczka. W rolę Żydów wcielili się statyści
Tykocin wybrano do filmu ze względu na specyfikę żydowskiego miasteczka. W rolę Żydów wcielili się statyści Wojciech Wojtkielewicz
Sceny jak sprzed 100 lat. Film o Tadeuszu Kantorze powstaje m.in. w okolicach synagogi oraz kościoła

Jest rok 1921. Sześcioletni Tadeusz opuszcza z mamą Wielopole Skrzyńskie. Kobieta z dzieckiem przejeżdża przez gwarne targowisko. To jedna ze scen filmu o Tadeuszu Kantorze, legendarnym reżyserze, wybitnej postaci sztuki współczesnej. Kręcona była w poniedziałek w Tykocinie na placu przed synagogą.

- Tykocin został wybrany ze względu na swoją specyfikę starego żydowskiego miasteczka - mówi Agnieszka Mrowińska, rzeczniczka prasowa filmu.

- To piękne miasto. Znałem je wcześniej z plenerów malarskich - podkreśla Jan Hryniak, reżyser i współautor scenariusza. Był m.in. twórcą popularnego serialu telewizyjnego "Czas honoru. Powstanie".

Kręcony w Tykocinie film nosi roboczy tytuł "Kantor. Nigdy już tu nie powrócę". Akcja rozgrywa się m.in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Florencji oraz Nowym Jorku. Tykocin tym obrazie to Wielopole Skrzyńskie, miejsce narodzin Tadeusza Kantora. W jego postać wcielił się znany aktor Borys Szyc. Występują też m.in. Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Wiktor Zborowski.

- W scenach kręconych w Tykocinie bierze także udział dwustu statystów- mówi Agnieszka Mrowińska. Wśród nich był Mirosław Słowikowski z Tykocina. - Mam satysfakcję, że gram w filmie. Trema? Nie ma mowy - zapewnia pan Mirosław.

Tadeusz Kantor

Twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, wybitny reformator teatru XX wieku. W latach 1934-39 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie okupacji założył Podziemny Teatr Niezależny, gdzie wystawił inscenizację Balladyny Juliusza Słowackiego (1943). W 1955, nawiązując do przedwojennego Teatru Artystów Cricot, założył z Marią Jaremą i Kazimierzem Mikulskim Teatr Cricot 2. Zmarł w 1990 roku w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny