Woda
  2017

  Białystok gotowy na ulewy?

  Rozwiń
  Woda
  Zwiń

  Białystok gotowy na ulewy?

  W mieście trwały ćwiczenia mające przygotować służby i mieszkańców do walki z powodziami

  Azbest. Usuwanie za darmo.

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Azbest był używany do produkcji eternitu

  Azbest był używany do produkcji eternitu ©fot. Harald Weber Hawedi

  Tylko cztery gminy z powiatu białostockiego zdecydowały się na usunięcie azbestu z eternitowych dachów. To Łapy, Gródek i Choroszcz. W przyszłym roku zrobi to także Czarna Białostocka.
  Azbest był używany do produkcji eternitu

  Azbest był używany do produkcji eternitu ©fot. Harald Weber Hawedi

  W wielu budynkach gospodarczych lub w domach mieszkalnych dachy nadal pokrywa rakotwórczy azbest - mówi Tadeusz Matejko, burmistrz Czarnej Białostockiej.

  Jakiś czas temu gmina przeprowadziła inwentaryzację, która określiła gdzie znajduje się ten niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia materiał.
  Okazało się wtedy, że na dachach w gminie Czarna Białostocka leży około tysiąca ton eternitu. Najwięcej na budynkach wiejskich, bo aż 738 ton.

  - Dlatego należy się go pozbyć - przekonuje burmistrz Matejko. - Opracowujemy więc "Program usuwania azbestu z terenu Gminy Czarna Białostocka".

  Jak wyjaśnia burmistrz, najpierw zostanie przeprowadzona szczegółowa i uaktualniająca inwentaryzacja azbestu. - Chcemy również wiedzieć, ilu mieszkańców planuje usunąć eternit. Takie dane są niezbędne, żeby rozpocząć starania o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku - tłumaczy burmistrz Tadeusz Matejko.

  Jak wyjaśnia Wiesława Sokołowska z białostockiego WIOS, z dotacji mogą skorzystać te gminy i powiaty województwa podlaskiego, które realizują programy usuwania azbestu.

  - Gmina powinna być koordynatorem takiej akcji. Mieszkańcy, zainteresowani usunięciem azbestu z dachów, składają w urzędach wnioski, a samorząd po zebraniu wszystkich przesyła je do nas - wyjaśnia procedury Wiesława Sokołowska. - Zadaniem gminy jest też przeprowadzanie przetargu i wyłonienie firmy zajmującej się utylizacją eternitu.

  Dotychczas wysokość dotacji wahała się od 60 do 80 proc. kwoty kosztorysowej. Jest szansa, że może ona wzrosnąć.

  - Prawdopodobnie w przyszłym roku dofinansowanie wyniesie aż sto procent - informuje Wiesława Sokołowska. - Ale pod warunkiem, że otrzymamy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska 2,5 mln złotych wsparcia.

  Gdyby to się udało, gminy i mieszkańcy nie musieliby ponosić kosztów utylizacji. - Natomiast za nowe pokrycie dachu zapłacą z własnej kieszeni - przypomina Wiesława Sokołowska.

  Usuwanie azbestu za unijne pieniądze

  Rok temu ze wsparcia WIOŚ skorzystało osiemnaście gmin, w tym trzy z powiatu białostockiego. To Choroszcz, Gródek i Łapy.

  Przykładowo, Choroszcz otrzymała ponad 14 tys. złotych dotacji, do której dołożyła 10 tys. złotych z własnego budżetu. Dzięki temu mogła się pozbyć trzydziestu ton azbestu.

  Z kolei gmina Łapy w ubiegłym roku dostała 28 tys. złotych dofinansowania.

  - Azbest został usunięty w sumie z dwudziestu trzech dachów, w tym siedmiu z budynków administrowanych przez gminę - mówi Anna Rutkowska, rzeczniczka łapskiego magistratu.

  Akcja jest kontynuowana w tym roku. Tym razem Łapy dostały 15 tys. złotych dotacji.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama