Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozkład jazdy PKP. Pociąg Białystok - Waliły powrócił na tory (zdjęcia)

(mac) na podst. Wrota Podlasia
Pociągi na trasie Białystok - Waliły już jeżdżą
Pociągi na trasie Białystok - Waliły już jeżdżą Anatol Chomicz
Chlebem i solą z szeroko otwartymi ramionami mieszkańcy Walił przywitali reaktywowany skład. Będzie kursował w wakacyjne weekendy, a bilet kosztuje bardzo symboliczne pieniądze.

- O przyjeździe tego pociągu dowiedziałam się z mediów społecznościowych, ponieważ bardzo interesuję się tym co dzieje się w okolicy nie mogło mnie tu zabraknąć – mówi Krystyna Kondtraciuk spod Warszawy, która od 15 lat regularnie przyjeżdża do wsi Grzybowce, niedaleko Walił. – Podlasie jest mi bardzo bliskie i chętnie spędzam tu czas. W sierpniu zamierzam skorzystać z nowej możliwości i przyjechać tu z Białegostoku właśnie pociągiem. Trasa przez Puszczę Knyszyńską jest wspaniała.

Pani Krystyna wspólnie z innymi mieszkańcami Walił w sobotni poranek przyszła na stację by przywitać specjalny pociąg z Białegostoku. Wiesław Kulesza, wójt gminy Gródek, marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego, który przyjechał pociągiem przywitał chlebem i solą. Był też ciepły bigos, skoczna muzyka i występy okolicznych zespołów ludowych. Takie powitanie dla pasażerów reaktywowanej linii przygotowali mieszkańcy Walił. Bardzo ich cieszy skład, który będzie kursował do 15 października w soboty i niedziele. To spora zasługa Andrzeja Kasperowicza, który niestrudzenie walczy o reaktywację linii kolejowej nr 37, która z powodu nierentowności została zamknięta w 2000 roku.

– Dodatkowo będą uruchomione pociągi specjalne na imprezy plenerowe jak Basowiszcza, 14 lipca, Siabrouskają Biasiedę, 29 lipca i Święto Grzyba w Sokolu, 2 września. Nowością w tym roku jest wygodny dojazd do Gródka i nad zalew w Zarzeczanach za symboliczną złotówkę . W Waliłach turyści będą mogli przesiąść się do skomunikowanych z pociągami autobusów – cieszy się Andrzej Kasperowicz.

Pociąg weekendowy do Puszczy Knyszyńskiej reaktywowany jest po raz drugi. Z Białegostoku odjeżdża w soboty i niedziele o godz. 9.27 i 16.02. Z Walił do Białegostoku kursuje o godz. 11.15 i 17.47. Pierwsza stacja to nieczynny dziś dworzec Białystok Fabryczny. Następnie pociąg zatrzymuje się w Kurianach, Zajeziercach, Żedni, Sokolu i Waliłach.

To połączenie to dobra propozycja także dla turystów. Do pociągu można zabrać rower – tak jak to zrobiło wielu pasażerów sobotniego, inauguracyjnego przejazdu.

– Mam wielką nadzieję, że pociągi weekendowe będą cieszyły się dużą frekwencją jak w roku ubiegłym. Wysoka frekwencja jest szansą i będzie motywacją, aby przekonać władze i radnych województwa by znaleźli pieniądze na uruchomienie od 1 stycznia 2018 roku stałego połączenia kolejowego relacji Białystok-Waliły, z korzyścią dla turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości wzdłuż linii kolejowej. Za pewne w to przedsięwzięcie włączą się samorządy lokalne jak Białystok, Supraśl, Zabłudów, Michałowo i Gródek – ma nadzieję Andrzej Kasperowicz.

Zobacz też: Geniusze. Pociąg towarowy wykoleił się na trasie kolejowej Białystok - Sokółka

Tak jak w zeszłym roku, na trasie Białystok – Waliły będzie obowiązywała specjalna taryfa, dzięki czemu ceny biletów będą sporo niższe, niż wynikałoby to z podstawowego cennika Przewozów Regionalnych.

  • Białystok- Białystok Fabryczny – 2 zł
  • Kuriany – 2,65 zł
  • Zajezierce – 3,25 zł
  • Żednia – 3,80 zł
  • Sokole Białostockie – 4,10 zł
  • Waliły – 5,30 zł

Tańsze bilety będą mogli kupić studenci, uczniowie i osoby uprawione do korzystania z ulg ustawowych. Bilety są już dostępne w kasach biletowych, na stronach biletyregionalne.pl, koleo.pl, e-podroznik.pl oraz w aplikacjach SkyCash i KOLEO. Na wszystkich stacjach (oprócz Białegostoku) bilety będzie można kupić także u obsługi pociągu bez żadnych dodatkowych opłat.

Po kilkunastu latach na trasę Białystok-Waliły wraca pociąg. Dlaczego tak bardzo Panu na tym zależy? Andrzej Kasperowicz z Towarzystwa Przyjaciół Sokola: Po długich negocjacjach i namowie samorządowców udało się nareszcie uruchomić pociąg na odcinku Białystok – Waliły. W ubiegłym roku eksperyment się udał! Skorzystało z pociągu ponad 2500 pasażerów oraz przewieziono ponad 300 rowerów. Zamknięcie linii było wielką tragedią dla mieszkańców przy trasie kolejowej Białystok – Zubki Białostockie, gdzie niektóre miejscowości zostały odcięte od świata, jak chociażby Sokole. Przywrócenie pociągów dało mieszkańcom szansę lepszego kontaktu z Białymstokiem, a szczególnie w weekendy gdzie żadne autobusy nie kursują. Ponadto połączenie weekendowe umożliwiło mieszkańcom Białegostoku, a także turystom z Polski poznania przyrody i uroków Puszczy Knyszyńskiej.

Dlaczego warto podróżować tym pociągiem? W lasach Puszczy Knyszyńskiej jest dużo grzybów, jagód i malin, a także można poznać liczne szlaki turystyczne, które przebiegają przez tereny puszczy, a tym samym podziwiać piękno podlaskiej przyrody. Wystarczy wsiąść do pociągu relacji Białystok – Waliły i po przejechaniu kilku kilometrów i już jesteśmy w Puszczy Knyszyńskiej, w której można miło spędzić wolny czas i odpoczywać na łonie natury. Nie potrzeba jechać do Puszczy Białowieskiej i wydawać duże pieniądze, te same krajobrazy i piękno przyrody jest w lasach, które okalają Białystok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny