Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgierscy i niemieccy nauczyciele współpracują z polskimi

Adrian Kuźmiuk
Polska gościnność jest wręcz zdumiewająca – mówi Uta Hoffmann (z lewej). – Zawsze chętnie tu wracamy – dodaje Elisabeth Bakos (z prawej).
Polska gościnność jest wręcz zdumiewająca – mówi Uta Hoffmann (z lewej). – Zawsze chętnie tu wracamy – dodaje Elisabeth Bakos (z prawej). Fot. Materiały szkolne
Łączy nas sąsiedztwo, wspólna historia i troska o środowisko - mówi Uta Hoffmann, nauczycielka z Niemiec. Wraz z kolegami z Węgier przyjechała na wymianę do Szkoły Podstawowej nr 49.

Nie może nachwalić się gospodarzy. A białostoccy uczniowie i nauczyciele garną się do nauki niemieckiego. - Może utworzymy dwujęzyczna klasę? - marzy dyrektor szkoły.

- Jestem pod wrażeniem poziomu nauczania i klimatu panującego w tej szkole - mówi Uta Hoffmann, nauczycielka z Vilshofen w Niemczech.

- Dzieci są fantastyczne, a praca z nauczycielami to czysta przyjemność - dodaje Elisabeth Bakos, nauczycielka z Budapesztu na Węgrzech.

Międzynarodowa współpraca

Przyjechały do Białegostoku na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 49, z którą od wielu lat współpracują w ramach międzynarodowego projektu Socrates Comenius.

- Za cel stawiamy sobie poznawanie nawzajem swoich kultur i pogłębianie umiejętności językowych - tłumaczy Tomasz Blecharczyk, dyrektor SP nr 49. - To możliwość otwarcia się na świat i wyjścia z podlaskiej zaściankowości.

Współpraca zaprzyjaźnionych szkół dotyczy przede wszystkim ochrony środowiska. To ważny temat zarówno dla Niemców i Węgrów, jak i Polaków. Ale ważne jest też wzajemne poznanie się dzieci i nauczycieli z tych krajów.

Projekt rozwija uczniów i nauczycieli

- Mamy jednego nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami do pracy na języku niemieckim, ale dzięki programowi przez ostatnich sześć lat część nauczycieli odświeżyła swoje umiejętności językowe - cieszy się Blecharczyk.

- Poza tym nasze dzieci nie tylko poznają bliżej kulturę Niemiec i Węgier, ale mają też większą motywację do nauki języka niemieckiego - mówi Beata Sudnikiewicz, koordynator projektu z SP 49. - Bo projekt wykonujemy właśnie w tym języku.

Może powstać klasa językowa

A projekt to prace plastyczne, prezentacje multimedialne, poznawanie historii, czy muzyki przyjaciół z zagranicy. Wszystko w ramach codziennych lekcji. Zainteresowanie w szkole językiem niemieckim jest tak duże, że szkoła zastanawia się nad stworzeniem klasy językowej.

- Myśleliśmy też nad klasą dwujęzyczną - mówi Blecharczyk. - Na razie to tylko pomysł. Ale współpraca z naszymi przyjaciółmi z zagranicy to pewnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny