Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Weekend z Kulturą na Zielonych Wzgórzach” od piątku w plenerze i nie tylko. Zobaczcie jakie atrakcje przygotowały białostockie instytucje

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Niedawno odbył się Weekend z Kulturą na Dziesięcinach. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dla dorosłych
Niedawno odbył się Weekend z Kulturą na Dziesięcinach. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dla dorosłych Fot. MWB
Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na kolejny Weekend z Kulturą, który tym razem odbędzie się na osiedlu Zielone Wzgórza. Działanie realizowane jest w ramach projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych”. Cel zadania to poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum.

Ci którzy mieszkają na osiedlu oddalonym od centrum, siłą rzeczy mają ograniczony dostęp do kultury. Na szczęście z pomocą przychodzą białostockie instytucje, które z kulturą wchodzą na osiedla. Nie inaczej jest tym razem, a miłośnicy aktywnego i kreatywnego spędzania czasu będą mogli w weekend spotkać się na Zielonych Wzgórzach.

Bezpłatne atrakcje przez cały weekend

Wszystkie wydarzenia w ramach akcji są bezpłatne. Sobotnie warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży powyżej 13. roku życia. Istnieje możliwość przyjścia z młodszymi dziećmi, którymi podczas warsztatów zajmą się muzealni edukatorzy. Na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy mailowo: [email protected] lub telefonicznie pod numerem telefonu 536 123 424.

Kolejny „Weekend z Kulturą” zaplanowany jest na osiedlu TBS Bacieczki. Działanie jest realizowane w ramach projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych” w partnerstwie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Centrum Falstad w Norwegii. Sfinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz ze środków MKIDN. Dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Białegostoku.

Program imprezy:

Piątek, 14 lipca
Miejsce: amfiteatr na osiedlu Zielone Wzgórza (ul. Zielonogórska 7)

godz. 21.30-24 - Plenerowy pokaz filmu „Jutro idziemy do kina”. Wstęp do filmu wygłosi kierownik Ośrodka Badań Historii Wojskowej Łukasz Radulski.

Sobota, 15 lipca
Miejsce: Filia nr 7 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego (ul. Zielonogórska 2)

godz. 10-18 Prezentacja wystawy „Kiedy wojna przyszła do nas” (przed wejściem do Galerii Zielone Wzgórze)

godz. 10-18 Wystawa książek o tematyce wojennej w bibliotece

godz. 12-14 Warsztaty „Ogrody w czasie wojny, ogrody w czasie pokoju” (prowadząca: Ewelina Sarosiek)

Ewelina Sarosiek (edukatorka muzealna, animatorka kultury): "Uczestnicy poznają m.in. losy victory gardens, czyli ogrodów zakładanych w czasie wojny w celu dostarczenia żywności ludności cywilnej. Wspólnie zastanowią się dlaczego dziś ogrody są ważne i jaki mają związek z patriotyzmem. Na koniec zasadzą własne warzywa i zioła w specjalnych recyklingowych pojemnikach, które zabiorą do swoich domów".

godz. 14-16 Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie” (prowadząca: Anna Talarczyk)

Anna Talarczyk (animatorka kultury, pedagog, terapeutka SI): "Konflikty zbrojne towarzyszą rozwojowi cywilizacji ludzkiej od zarania dziejów. Obecnie stały się jednym z ważniejszych tematów doniesień medialnych. Są elementem popkultury i codziennego życia. Wojna trwa za naszą wschodnia granicą. Obrazy przemocy atakują nas z telewizji, Internetu, radia, prasy. Ich drastyczność może powodować niekorzystne reakcje psychiczne – szczególnie u dzieci, które nie są przygotowane na tak dużą dawkę negatywnych emocji. Powstaje pytanie: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? W jaki sposób zadbać o psychiczne bezpieczeństwo dzieci i zminimalizować ich stres? Odpowiemy na te pytania wspólnie w trakcie trwania warsztatów. Omówimy na konkretnych przykładach, jak może nas w tym wesprzeć kultura".

godz. 15-16 Spacer historyczny po osiedlu Zielone Wzgórza (przewodnik: Andrzej Kłopotowski)

Andrzej Kłopotowski (dziennikarz, twórca bloga „Osiedlownik”): "Zielone Wzgórza mogą się wydawać osiedlem bez historii. W trakcie naszego spaceru postaram się pokazać, że tak nie jest. Tym razem w mojej opowieści przewiną się m.in. wieś Starosielce, trakt do Jeżewa, dwie historyczne trasy kolejowe ale też… Władysław Gomułka. Oczywiście nie zabraknie opowieści o projektantach bloków, kościołów, sklepów. Będzie też o problemach, z jakimi borykali się mieszkańcy. Na przykład z ulicami jedynie z nazwy… Słowem opowiem o tym wszystkim, co w trakcie wędrówki przez osiedle może zaciekawić. A na deser pokażę spacerowiczom osiedlową syrenkę. Chyba, że do tego czasu zniknie, czego bym oczywiście nie chciał".

godz. 16-18 Warsztaty „Od wojen światowych do wojen domowych” (prowadzący: Artur Brzeziński)

Artur Brzeziński (historyk z wykształcenia, coach i trener): „Z historii wojen można też wyciągać wnioski dotyczące wojen domowych - konfliktów zdarzających się w codziennych życiu par i rodzin. Na spotkaniu losy wojenne Polski i Białegostoku będą okazją do rozmawiania o codziennych konfliktach toczących się w związkach i rodzinach. Będziemy rozmawiać o tym, jak do nich dochodzi i jak warto się wobec nich zachowywać, aby nie tylko nie pogłębiały problemów, ale posłużyły wzmocnieniu relacji międzyludzkich”.

Niedziela, 16 lipca

Miejsce: Teren przy Galerii Zielone Wzgórze

godz. 10-15 Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla Zielone Wzgórza. W programie warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Galerię im. Sleńdzińskich, Białostocki Ośrodek Kultury, Galerię Arsenał w Białymstoku.

godz. 10-15 Prezentacja wystawy „Kiedy wojna przyszła do nas” (przed wejściem do Galerii Zielone Wzgórze).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny