Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w meczecie

Martyna Tochwin
Drewniany meczet w Kruszynianach najprawopodobniej pochodzi z końca XVIII lub z początku XIX wieku. Dokładna data jego powstania nie jest znana.
Drewniany meczet w Kruszynianach najprawopodobniej pochodzi z końca XVIII lub z początku XIX wieku. Dokładna data jego powstania nie jest znana. Martyna Tochwin
Gdzie się wybrać na najdłuższy weekend w ciągu roku, by ciekawie i przyjemnie spędzić czas?

Tym, którzy uwielbiają powiew orientu, polecamy wyprawę po tatarskich szlakach.

Długi, majowy weekend tuż, tuż. Nie każdy będzie mógł wyjechać w głąb Polski. Wielu sokółczan zostanie w domach. I dlatego podpowiadamy, gdzie warto się wybrać.

Wszystkim ciekawym nowych i sprawdzonych miejsc polecamy Bohoniki i Kruszyniany. Do wyboru mamy dwa szlaki: krótszy Mały i dłuższy Duży Szlak Tatarski. Pierwszy ma tylko 19 kilometrów i prowadzi do Kruszynian. Duży Szlak Tatarski ma aż 54 kilometry i zaprowadzi nas zarówno do Kruszynian jak i do Bohonik.

Na oba szlaki najlepiej wybrać się rowerem. Nie ominą nas wtedy walory przyrodnicze tych zakątków naszego powiatu.

Obowiązkowo trzeba zwiedzić meczety w Bohonikach i Kruszynianach. Pochodzące z XVIII i XIX wieku drewniane meczety są najstarszymi tego typu w Polsce i jedynymi na Podlasiu. Można je zwiedzać, po każdym z nich oprowadzi nas przewodnik. Zwiedzanie jest bezpłatne, ale przy wyjściu z meczetu należy grzecznościowo wrzucić ofiarę na rzecz gminy muzułmańskiej. Warto też obejrzeć zabytkowe cmentarze muzułmańskie, znajdujące się w pobliżu meczetów.

Wybierając się na zwiedzanie meczetów należy pamiętać o żelaznej zsadzie: wchodząc do świątyni muzułmańskiej należy zdjąć obuwie. Wskazane jest też, aby zwiedzający mieli zasłonięte ramiona i kolana.

Gdzie zjeść?
Bohoniki: Tatarskich smakołyków można spróbować w domach prywatnych: u Eugenii Ratkiewicz nr. domu 22, Danuty Kozłowskiej nr. 32 i Tatiany Radeckiej nr. 4. Ceny potraw wahają się w granicach 10 - 15 złotych. Do wyboru kołduny po muzułmańsku, pierekaczewnik , kopytka, naleśniki, kasza ryżowa z rodzynkami na słodko.
Kruszyniany: Każdy powinien obowiązkowo po zwiedzeniu meczetu zajrzeć do “Jurty Tatarskiej". Na turystów czekają smakołyki z tatarskiej kuchni. Ceny podobne jak w Bohonikach. Na smakoszy kuchni orientalnej czekają cebulniki, kilbiny, kryszonka i jagnięcina.
Dworek: pod Lipami Położone w środku wsi gospodarstwo agroturystyczne zadowoli nawet najbardziej wybrednych. W swojej ofercie ma dania kresowe i tatarskie.
Gdzie spać?
Bohoniki: Jeśli ktoś chce się zatrzymać tutaj na dłużej, powinien się zgłosić do Eugenii Ratkiewicz. Ona przyjmuje turystów na noclegi. Turyści z namiotami także mogą znaleźć schronienie na posesji pani Eugenii.
Kruszyniany: Turyści mog się przespać w Dworku pod Lipami. Pasjonaci namiotów mogę się rozbić w pobliżu meczetu.
Jak dojechać?
Do obu miejscowości nie kursują pociągi. Autobusy też kursują rzadko. Najlepiej więc na zwiedzanie meczetów wybrać się rowerem lub samochodem. Mamy do wyboru dwa szlaki w zależności od tego, ile mamy czasu, co chcemy zobaczyć i jak długą trasę chcemy pokonać.
Mały Szlak Tatarski ma długość 19 kilometrów. Jego trasa wiedzie przez Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stację. Duży Szlak Tatarski o długości 54 kilometrów rozpoczyna się w Sokółce, a kończy w Kruszynianach. Po drodze mija się wsie Bohoniki, Kamionkę Starą, Wierzchlesie, Talkowszczyznę, Świdziałówkę Nową i Nietupę. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny