Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę odbyły się obchody 190. rocznicy Bitwy Pod Sokołdą. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i wojska

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
We środę (7.07) w 190. rocznicę bitwy pod Sokołdą na Kopnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy. Odprawiono mszę świętą i złożono kwiaty na mogiłach powstańczych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli władzy samorządowej, duchowieństwa i wojska, a także innych służb mundurowych.
We środę (7.07) w 190. rocznicę bitwy pod Sokołdą na Kopnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy. Odprawiono mszę świętą i złożono kwiaty na mogiłach powstańczych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich szczebli władzy samorządowej, duchowieństwa i wojska, a także innych służb mundurowych. Jakub Sadkowski
W środę (7.07) dokładnie w 190. rocznicę bitwy pod Sokołdą na Kopnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy. Po mszy świętej odprawionej przez ks. biskupa Henryka Ciereszko (administratora archidiecezji białostockiej) odbył się apel pamięci. Złożono kwiaty na mogiłach powstańczych. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list okolicznościowy odczytał Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych i służb mundurowych.

Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski przywitał licznie zebranych na uroczystościach gości. Oddał też hołd poległym żołnierzom. To on wraz z Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu był organizatorem wydarzenia. Na miejscu był także Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego:

- Wracamy dzisiaj pamięcią do wydarzeń sprzed prawie 200 lat, do dni powstania listopadowego. To tutaj na tej ziemi rozegrała się bitwa, która pochłonęła 200 polaków, bohaterskich żołnierzy. Historia tego starcia miała zostać zapomniana. Rosjanie dokonali rzezi, później szybko grzebiąc zmarłych i zacierając ślady. Nie chcieli, żeby rosła legenda o bohaterskich żołnierzach. Pamięć o poległych jednak nie zginęła. Prawda wyszła na jaw dzięki miejscowym pasjonatom. Wspominamy dzisiaj bohaterów. Chcemy pielęgnować ich dziedzictwo, patriotyzm, ofiarność i heroizm walki. Ich przywiązanie do wolności.

Wojsko reprezentowały oddziały 18. pułku rozpoznawczego z Białegostoku i lokalny oddział Wojsk Ochrony Terytorialnej. Pojawił się także poczet sztandarowy harcerzy oraz szkoły podstawowej z Supraśla. Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od wzniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu.

Bitwa pod Sokołdą to jedna z największych bitew Powstania Listopadowego na Podlasiu. Uroczystości odbyły się na Kopnej Górze, niedaleko Supraśla, w miejscu pochówku 46 powstańców, których prochy zostały odnalezione przez historyków i pasjonatów historii. To około jedna trzecia poległych w bitwie. Zwłoki tylu żołnierzy udało się dotąd odnaleźć. W uroczystościach wzięli udział również m. in. starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski oraz arcybiskup prawosławny Jakub.

To nie koniec rocznicowych obchodów. O godzinie 21:30 na dziedzińcu Nowej Biblioteki w Supraślu odbędzie się projekcja fragmentów filmów dokumentalnych o Kopnej Górze i dyskusja z osobami zaangażowanymi w poszukiwanie szczątków poległych. Natomiast o godz. 23 uroczystości zwieńczy inscenizacja bitewna odegrana przez grupę rekonstruktorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny