MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VI Forum Dyrektorów Szkół na Wydziale Filologicznym. Wzięli w nim udział dyrektorzy z ponad 20 podlaskich placówek

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W ramach współpracy Uniwersytetu w Białymstoku ze szkołami ponadpodstawowymi Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, wspólnie z Centrum Popularyzacji Nauki, zorganizował VI Forum Dyrektorów Szkół. W spotkaniu udział wzięło 24 dyrektorów i nauczycieli języka polskiego z Białegostoku, jak i dalszych części regionu, np. z Czyżewa czy Olecka.

Zgromadzonych gości powitali prorektor UwB ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UWB. Pedagogów witał również w gościnnych progach Wydziału dziekan prof. dr hab. Jarosław Ławski. Uczestników spotkania zapraszał do współdziałania i jako przykład podał tworzoną klasę uniwersytecką o profilu humanistycznym w I LO w Olecku.

Mowa była też o ofercie wydziału skierowanej do szkół np. Tydzień z Filologią UwB, Mistrzowskie Prelekcje, Noc Anglistów, Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Wydział aktywnie bierze udział także w wydarzeniach literackich, takich jak Festiwal Zebrane, czy współorganizuje Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Markowej.

Poza tym Wydział Filologiczny uczestniczy w uniwersyteckim programie tutorskim „Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca” skierowanym do uzdolnionej młodzieży.

Podczas spotkania dr Ewa Gorlewska wraz z dr Elżbietą Jurkowską zaprezentowały opracowanie wybranych zagadnień egzaminacyjnych do nowej matury z języka polskiego. Opracowanie takie dostępne jest w Repozytorium UwB.

Podczas spotkania mowa była o osiągnięciach naukowych wydziału i publikacjach pracowników naukowych – wybrane wydawnictwa uczestnicy spotkania mogli otrzymać na miejscu. Można było dowiedzieć się także o szerokiej ofercie kształcenia Wydziału Filologicznego.

Kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka polecała nauczycielom i dyrektorom stronę internetową www.szkoly.uwb.pl, gdzie zebrane zostały wykłady i warsztaty proponowane przez wszystkie wydziały, a także ofertę Planetarium i Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Mówiła także o majowym XIX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na który Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 140 wydarzeń.

Na zakończenie dr Sara Moroz zaprezentowała próbkę warsztatu filologa na materiale pewnego rękopisu, aby dowieść, że naukowe dociekania mogą być bardzo przyjemne dla zmysłów.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny