Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vademecum pacjenta część IV. Sprawdź, jakie prawa przysługują nam w rejestracji

Katarzyna Michałowska
Idąc do specjalisty, szpitala, na rehabilitację czy jadąc do sanatorium, musimy mieć skierowanie i legitymację ubezpieczeniową, studencką czy też odcinek emerytury lub renty.
Idąc do specjalisty, szpitala, na rehabilitację czy jadąc do sanatorium, musimy mieć skierowanie i legitymację ubezpieczeniową, studencką czy też odcinek emerytury lub renty. Fot. sxc.hu
Dowiedz się jakie prawa przysługują nam w rejestracji. Sprawdź, kiedy potrzebne jest skierowanie do specjalisty czy szpitala, a kiedy nie.

W rejestracji, poza możliwością zapisania się do lekarza, mamy prawo uzyskać kompletną informację, dotyczącą rodzajów zabiegów, dostępnych w przychodni, czasu oczekiwania na wizyty, sposobów i terminów zapisu do lekarza, miejsca wykonania zleconych badań diagnostycznych (USG, RTG, badań laboratoryjnych), zasad udostępniania dokumentacji medycznej i organizacji pracy przychodni.

Możemy zgłosić się do rejestracji osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej i drogą elektroniczną (jeżeli jest taka możliwość). Przy wyborze lekarza nie obowiązuje rejonizacja.

Podczas rejestracji mamy otrzymać konkretną informację o dacie i godzinie wizyty. Na wizytę mamy prawo zapisać się w dowolnie wybranym dniu, w godzinach pracy rejestracji. Ustalanie dni do zapisywania się jest niezgodne z prawem.

Wizyty powinny być ustalane w możliwie najkrótszym terminie. Jeżeli jest on zbyt odległy, mamy zostać poinformowani, w jakiej poradni specjalistycznej możemy liczyć na szybszą wizytę. W przypadku ciągłej opieki specjalisty, następna wizyta ma być wyznaczana w czasie spotkania z lekarzem. Gdy naszego lekarza nie ma, ma się nami zająć ktoś inny. Jeżeli termin wizyty z nieprzewidzianych przyczyn musi ulec zmianie, mamy być o tym poinformowani telefonicznie lub sms-em.

Skierowanie

Idąc do specjalisty, szpitala, na rehabilitację czy jadąc do sanatorium, musimy mieć skierowanie i legitymację ubezpieczeniową, studencką czy też odcinek emerytury lub renty. Skierowaniem nie jest karta informacyjna ze szpitala czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący pacjenta. Na podstawie jednego skierowania można się zarejestrować tylko w jednej przychodni czy szpitalu.

Skierowanie nie jest potrzebne do: dermatologa, ginekologa i położnika, okulisty, onkologa, psychiatry, wenerologa i dentysty. Skierowania nie muszą mieć m.in.: inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, kombatanci, niewidomi, chorzy na gruźlicę, zakażeni wirusem HIV, uzależnieni od alkoholu i środków odurzających - w zakresie lecznictwa odwykowego. Skierowanie nie jest wymagane w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny