Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Dziura na drodze. Kierowca uszkodził auto na jezdni. Wpadł w studzienkę bez pokrywy. Czy może dostać odszkodowanie? (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Kierowca uszkodził samochód na wiadukcie Sulika w Białymstoku. Wjechał w studzienkę, która nie miała pokrywy
Kierowca uszkodził samochód na wiadukcie Sulika w Białymstoku. Wjechał w studzienkę, która nie miała pokrywy Kolizyjne Podlasie
Na wiadukcie gen. Nikodema Sulika w Białymstoku zniknęła pokrywa studzienki. Jeden z kierowców wjechał w dziurę i połamał felgę. Czy może ubiegać się o odszkodowanie?

We wtorek, na wiadukcie Sulika nad ul. Piastowską w Białymstoku doszło do kolizji. Kierowca nie zauważył odkrytej studzienki i wpadł w nią kołem niszcząc przynajmniej jedną felgę. Czy może liczyć na odszkodowanie za naprawę pojazdu?

Kto odpowiada za stan techniczny drogi?

W tym przypadku za szkodę odpowiada zarządca drogi, który zobowiązany jest do dbania o jej stan techniczny. Określa to ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku. Według przepisów za sprawy związane z utrzymaniem dróg krajowych odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkich - zarząd województwa, powiatowych - zarząd powiatu, a gminnych - wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Odszkodowanie od zarządcy dróg - o co się starać?

Oprócz naprawy uszkodzonych elementów samochodu, zarządca drogi będzie musiał zwrócić koszt holowania. Jeśli przez uszkodzone koło kierowca nie mógł dotrzeć np. na rozmowę o pracę, może się wtedy ubiegać o rekompensatę związaną z utraconymi korzyściami.

Jak udokumentować uszkodzone koło na dziurze?

Całą sytuację trzeba koniecznie udokumentować. Po pierwsze potrzebna będzie notatka policyjna dlatego koniecznie trzeba wezwać mundurowych. Potwierdzą oni miejsce zdarzenia i sytuację do jakiej doszło na drodze.

Warto też mieć świadka, który złoży pisemne oświadczenie. Powinien podać w nim dokładne szczegóły zdarzenia i nie zapominać o dacie, godzinie, miejscu zdarzenia oraz swoich danych wraz z czytelnym podpisem.

Jeśli poszkodowany ma filmik z rejestratora samochodowego, będzie on świetnym dowodem. Jeśli nie, może odezwać się na portalach społecznościowych. Możliwe że inny kierowca zarejestrował to zdarzenie i jest w stanie użyczyć swojego nagrania.

Wzory wniosków o odszkodowanie można pobrać ze strony internetowej zarządcy drogi. Druki są również dostępne w siedzibie instytucji. Szkodę można zgłosić pisemnie (wysyłając pocztą lub osobiście) albo drogą elektroniczną (na maila). Namiary są dostępne na stronie internetowej danego zarządcy drogi: bip.bialystok.pl

Jak co roku na polskich ulicach roztopy odsłaniają dziury, jakie pojawiły się podczas tegorocznej zimy. Zobaczcie jak Internauci komentują stan i technologię budowy naszych dróg.

Dziurawe drogi w Polsce po roztopach. Internauci tłumaczą sk...

Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny