MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Usuń azbest z dachu swego domu lub z podwórza! Dostaniesz dopłatę

(jul)
Dzięki naszej interwencji  sterta azbestowych płyt leżąca przy jednym z domów, przy ulicy Nałkowskiej, została usunięta.
Dzięki naszej interwencji sterta azbestowych płyt leżąca przy jednym z domów, przy ulicy Nałkowskiej, została usunięta.
Gmina Łapy wzywa mieszkańców, by pomogli jej w usuwaniu z dachów starego eternitu

Ważne

Ważne

Wnioski o dotację za usunięcie azbestu należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Białymstoku do 31 grudnia 2008 roku. Zostaną one rozpatrzone w marcu 2009 roku.

Gmina Łapy chce, by Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zapłacił jej za utylizację azbestu. Najpierw jednak musi określić ile i gdzie jest ten niebezpieczny materiał.

Niedawno na stronie internetowej gminy Łapy pojawiło się ogłoszenie, które wzywa mieszkańców Łap, by informowali magistrat, gdzie znajduje eternit. Po co ta akcja?

Usuń, dostaniesz pieniądze

- Burmistrz Łap przypomina o obowiązku nałożonym na właścicieli, zarządców lub użytkowników miejsc, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby, które go zawierają - tłumaczy Marcin Zarzecki, z UM w Łapach.

Informacje te przydadzą się w inwentaryzacji, bo eternit do dziś leży na większości dachów starych domów, na łapskich wsiach. Zgodnie z prawem, musi on zniknąć z domów do 2032 roku.

Można starać się o dopłaty do zdjęcia, transportu i utylizacji azbestu. Ale uwaga, dofinansowanie nie obejmie nowych pokryć! Jeśli zaś ktoś ma na swojej posesji zdjety eternit, też może starać się o dofinansowanie. Wnioski trzeba składać w łapskim urzędzie (dostarczy je do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku).

Gmina może uzyskać wsparcie na usuwanie azbestu: - Przeznaczyliśmy na to sporą kwotę. Łapy mają szansę na sześćdziesięcioprocentową dotację - zapewnia Wiesława Sokołowska, z WFOŚiGW.

- Gmina zorganizuje przetarg, a dofinansowanie zostanie wypłacone na zasadzie refundacji kosztów. Czyli najpierw trzeba zrealizować inwestycję, opłacić fakturę, a na jej podstawie nastąpi zwrot do 80 proc. poniesionych kosztów - tłumaczy Zarzecki.

Czytelnicy alarmują

Dodajmy, że z problemem azbestu zgłaszali się do nas Czytelnicy. Kilka tygodni temu interweniowaliśmy w sprawie dzikiego wysypiska (m.in. eternitu) w Płonce Strumiance. Ostatecznie sprawą zainteresował się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, który poinformował o odpadach burmistrza Łap, a ten nakazał właścicielowi ich usunięcie: "(...) Poprosiliśmy o wyjaśnienia podmiot, który dzierżawi nieruchomość na terenie sołectwa Płonka-Strumianka. 19 listopada do urzędu wpłynęła umowa na odbiór odpadów pomiędzy podmiotem, który zdeponował je w Płonce-Strumiance, a firmą wyspecjalizowaną w odbiorze i utylizacji odpadów. W umowie i dołączonym do niej zleceniu wskazana była data 19 listopada, jako termin realizacji zlecenia. 1 grudnia zwróciliśmy się również do podmiotu deponującego odpady o przedstawienie w Urzędzie Miejskim karty przekazania odpadów, będącej niezbędnym dokumentem w obrocie odpadami - odpowiedział nam mailem Marcin Zarzecki, z łapskiego magistratu. .

Kolejny raz interweniowaliśmy, gdy nasza Czytelniczka zgłosiła, że obok gospodarstwa, przy ul. Nałkowskiej, leży stos eternitowych płyt: “28 listopada pracownik urzędu miejskiego udał się na wskazane miejsce. Stwierdzono obecność płyt falistych azbestowo-cementowych na tej działce. Wezwaliśmy pisemnie właściciela działki do udzielenia wyjaśnień oraz do określenia terminu i sposobu usunięcia materiałów zawierających azbest" - poinformował nas Marcin Zarzecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny