Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne pieniądze zmieniają na lepsze gminy

Martyna Tochwin
Gminy zrobiły milowy krok dzięki unijnym pieniądzom
Gminy zrobiły milowy krok dzięki unijnym pieniądzom sxc.hu
Dziesiątki milionów na inwestycje, szkolenia czy szkolnictwo przez ostatnie lata spłynęły do naszych gmin. Właśnie minęło osiem lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Bez unijnych milionów bylibyśmy daleko w tyle - nie mają wątpliwości nasi samorządowcy.

- Oczywiście, że jest niedosyt, bo chcielibyśmy, żeby tych pieniędzy było jeszcze więcej. Ale i tak krok milowy dzięki unijnym dotacjom został zrobiony - mówi Piotr Bujwicki, zastępca burmistrza Sokółki.

Rzeczywiście, gmina Sokółka ma się z czego cieszyć. Ostatnie lata to dodatkowe 30 mln zł unijnych pieniędzy. Przede wszystkim na to, co widać gołym okiem: drogi, boiska czy niezbędne wodociągi i kanalizacja. Ale nie tylko.

- Tego nie widać, ale bardzo dużo pieniędzy trafia na szkolenia dla bezrobotnych, jak chociażby projekt "Twój własny biznes" - podkreśla Piotr Bujwicki.

Unijne pieniądze w Sokółce widać na każdym kroku. Stadion, kompleks boisk, ulice Witosa, Wróblewskiego, Piłsudskiego, Lotników Lewoniewskich czy boiska przy wiejskich szkołach. To tylko niektóre inwestycje, których nie udałoby się zrealizować bez pieniędzy z Unii.

- Sokółka na pewno na tym zyskała. Mamy duży budżet, spore wpływy z podatków, więc możemy robić inwestycje - tłumaczy Piotr Bujwicki.

Jeszcze większe powody do radości ma burmistrz Dąbrowy Białostockiej. W piątek dowiedział się, że gmina otrzyma 10 mln zł z Unii Europejskiej na tzw. gospodarkę wodno-ściekową.

- Dzięki temu w Dąbrowie wyremontujemy oczyszczalnię ścieków oraz ujęcie wodociągów. Wybudujemy też całkiem nowe wodociągi - cieszy się burmistrz Tadeusz Ciszkowski.

Ta rekordowa dotacja to niemal połowa tego, co do tej pory Dąbrowa pozyskała z Unii.

- Korzystamy z wielu różnych projektów, jak choćby na rozwój obszarów wiejskich czy środków transgranicznych. Wśród największych zrealizowanych inwestycji można wymienić chociażby panele słoneczne na kotłowni w Różanymstoku, pobudowanie 260 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków czy termomodernizację przedszkola i szkoły podstawowej w Dąbrowie - wylicza Tadeusz Ciszkowski.

Piotr Bujwicki podkreśla, że duża część unijnych pieniędzy idzie na drogowe inwestycje. To jednak wciąż za mało.

- Myślę, że gdybyśmy dostali jeszcze około 10 milionów złotych tylko na drogowe inwestycje, to problem dróg mielibyśmy w gminie rozwiązany. Wtedy moglibyśmy zacząć na spokojnie się zastanawiać, na co wydawać unijne pieniądze - przewiduje optymistycznie zastępca burmistrza Sokółki.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny