MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Umorzenie podatku. Siedem podlaskich firm uniknie podatku w tym roku.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
Argumentem, który może być uwzględniony przy umorzeniu będzie taka sytuacja u podatnika, która będzie miała charakter wyjątkowy
Argumentem, który może być uwzględniony przy umorzeniu będzie taka sytuacja u podatnika, która będzie miała charakter wyjątkowy
Umorzenie podatku? Nie ma zmiłuj, trzeba niezwykłych przyczyn, aby fiskus zdjął nam z barków niezapłacone zobowiązanie. Powoływanie się na kryzys, to za mało.

W pierwszym półroczu tego roku skarbówki z województwa podlaskiego podjęły tylko siedem decyzji o umorzeniu decyzji podatkowych. W całym 2010 roku było ich 22.

Każdy z tych przypadków można znaleźć w Dzienniku Urzędowym Wojewody Podlaskiego, bo od ponad roku informacje o umorzeniach podatkowych (powyżej 5 tys. zł) dopuszczonych przez prawo, Izba Skarbowa przekazuje co kwartał właśnie do wojewody. A możliwość elektronicznego dostępu do tych dokumentów powoduje, że informacja ta szybko dociera do każdego nią zainteresowanego.

Umorzenia - p**rzypadki superindywidualne**

Umorzenia zawsze budziły emocje, bo ich publiczne uzasadnienia są mało precyzyjne. Jest to uzasadniony ważny interes podatnika, albo uzasadniony bardzo ważny interes publiczny, albo jedno i drugie łącznie.

– Oznacza to przede wszystkim, że argumentem, który może być uwzględniony przez organ wydający umorzenie, będzie taka sytuacja u podatnika, która będzie miała charakter wyjątkowy, losowy, indywidualnie odnoszący się właśnie do niego – wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. – Na przykład ktoś prowadzi firmę i w wyniku wichury zawali mu się hala produkcyjna.

Rzecznik nie pozostawia złudzeń: Jeżeli jedynym argumentem wnioskującego o umorzenie podatku podatnika będzie np. zła sytuacja gospodarcza na świecie, czyli coś, co dotyczy ogółu podatników, to z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, że takie umorzenie nie zostanie przyznane. W podobnych sprawach, w których przy takiej argumentacji podatnika organ podatkowy odmawiał umorzenia, sądy w późniejszym rozpatrywaniu sprawy przyznawały rację organowi podatkowemu.

W praktyce oznacza to, że umorzenia podatków mają miejsce sporadycznie.

– Przyznam, że nie mam nic przeciwko tak ostrej selekcji wniosków o umorzenie – nie ukrywa Lech Pilecki, przedsiębiorca i prezes Podlaskiego Klubu Biznesu. – Żyjemy przecież w gospodarce rynkowej. Każdy z nas ma ryzyko wpisane w to, co robi. W sytuacjach podbramkowych można skorzystać z instytucji bankructwa, likwidacji, można zamknąć firmę, wystąpić o umorzenie wierzytelności.

Zobacz: e-deklaracje podatkowe. Będzie łatwiej?

Jak dodaje Lech Pilecki, z drugiej jednak strony, odnosząc się do sytuacji, gdy na umorzenia patrzy się podejrzliwie, z domniemaniem nadużycia, zdarzają się przecież niezwykłe sytuacje, gdy podatnikowi trzeba udzielić wyjątkowej pomocy i trzeba zaufać organom państwowym, że podejmują słuszne decyzje. Zwłaszcza, że te decyzje są jawne i każdy obywatel może zgłosić swoje zastrzeżenie do stosownych organów kontrolnych. A tych nie brakuje. Od ABW, przez prokuratury, po NIK.

Droga do umorzenia

Podatnik, który chce umorzenie należnych zobowiązań otrzymać, a nie prowadzi działalności, musi złożyć wniosek do swojego urzędu skarbowego. A w nim opisać swój ważny interes, który ma być uzasadnieniem umorzenia. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, przy składaniu wniosku o umorzenie wymaga się większej liczby dokumentów.

Zobacz: Podatki - jakie błędy popełnia się najczęściej

I w takim wypadku stosuje się także przepisy unijne.

Jeśli urząd skarbowy nie zgodzi się na umorzenie, podatnik może się odwołać do drugiej instancji, którą jest izba skarbowa. Izba ma dwa miesiące na rozpatrzenie sprawy. Jeśliby podatnik nie zgadzał się z jej decyzją, może wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

To był rekord

Ponad milion złotych – taki podatek został umorzony Spółdzielni Transportu Wiejskiego w upadłości z Zaścianek (według danych za okres od stycznia 2010 roku do 30 czerwca 2011 roku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny