Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Lipowa: Szykują miejsca dla nowych lip

Aneta Boruch
Od dwóch dni przy Lipowej trwa montaż specjalnych modułów, które mają zapewnić jak najlepsze warunki nowym drzewom, które się tu pojawią
Od dwóch dni przy Lipowej trwa montaż specjalnych modułów, które mają zapewnić jak najlepsze warunki nowym drzewom, które się tu pojawią Wojciech Wojtkielewicz
Dostaną specjalne podłoże, system nawadniający i dbający o jak najlepsze warunki dla korzeni - ruszyły prace przygotowawcze do posadzenia nowych drzew na modernizowanej ulicy Lipowej.

1,3 mln zł - tyle w sumie będzie kosztowało posadzenie nowych drzew na ulicy Lipowej

Przetarg na posadzenie nowych drzew przy ulicy Lipowej w miejsce tych usuniętych został rozstrzygnięty pod koniec lipca. Były cztery oferty. Najlepsza okazała się propozycja firmy Pielęgnacja Drzew Pomników Przyrody z Węgrowa.

Nowe drzewa zostały już wybrane, specjalnie oznakowane i kupione przez wykonawcę. W sumie jest ich 94. Są to lipy drobnolistne odmiany Greenspire.

- Dobrą wiadomością jest to, że udało się znaleźć producenta krajowego, dzięki czemu drzewa nie będą wymagały aklimatyzacji i będą lepiej przystosowane do naszego klimatu - mówi Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska. - To polska szkółka drzew i krzewów ozdobnych z Grójca.

Na samej remontowanej Lipowej właśnie trwa przygotowywanie miejsc dla nowych drzew. Instalowane są pierwsze systemy antykompresyjne. W ciągu dwóch ostatnich dni zainstalowano ich pięć. To elementy, które zapewniają dobre warunki korzeniom drzew pod jezdniami i chodnikami. A te nie będą niszczyły sieci infrastruktury podziemnej. Mają postać modułów, które zostaną wypełnione specjalnie przygotowanym podłożem.

Moduły są ekologiczne, bo w stu procentach wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu. Zostały wyprodukowane w Anglii.

Każdy wypełniony zostanie przygotowaną przez specjalistyczną firmę mieszanką części mineralnych i organicznych. Znajdą się w niem nawet szczepy grzybów zwalczających choroby korzeni drzew. Pod każde drzewo trafi około 3,5 metra sześciennego tego specjalistycznego podłoża.

Do połowy października zainstalowane mają być wszystkie zaplanowane na ten rok systemy antykompresyjne wraz z systemami nawadniającymi. Będzie ich w sumie 39.

Między połową października a połową listopada pojawią się w nich drzewa. Pozostałe prace i nasadzenia mają być wykonane do końca września przyszłego roku.

- Białystok jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które realizuje tego typu nasadzenia na tak dużą skalę - podkreśla Andrzej Karolski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny