Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Sitarska. Jest zielone światło. Znów [WIZUALIZACJE]

Marta Gawina
Marta Gawina
Wizualizacja inwestycji
Wizualizacja inwestycji UM Białystok
Wykonawca budowy przedłużenia tej trasy jest wybrany. W ciągu miesiąca powinien wejść na plac budowy. O ile nie będzie odwołań.

Na ich złożenie ciągle jest czas. Ostateczny termin upływa we wtorek. Obawy są o tyle uzasadnione, że już raz miasto musiało unieważniać przetarg na przedłużenie Sitarskiej ze względu na odwołanie firmy, która postępowanie przegrała.

Czy tym razem się uda? O budowę 900-metrowego odcinka od skrzyżowania z ul. Kozłową do skrzyżowania z ul. Świętokrzyską starało się aż pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów z Białegostoku i Trakcja PRKiL S.A. z Warszawy, proponując 34 mln 836 tys. 205 zł.

Ul. Sitarska. Zaczęło się od storczyków. Dziwna historia Sitarskiej

– To kwota niższa od tej, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na tę inwestycję. Wszystko wskazuje więc na to, że wydamy mniej pieniędzy z budżetu miasta – mówi wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.

– Jeśli nie wpłyną odwołania, w ciągu 30 dni miasto przekaże wykonawcy plac budowy, a ten będzie miał 15 miesięcy na realizację inwestycji – dodaje Anna Kowalska z białostockiego magistratu. Podkreśla, że w tej chwili nie jest jeszcze znany harmonogram prac.

Dziwny powód opóźnienia remontu

Przedłużenie Sitarskiej połączy osiedle Dziesięciny z centrum miasta. Wybudowany zostanie 900-metrowy odcinek nowej drogi. Będą dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu w każdą stronę, do tego dwustronna droga rowerowa, szerokie chodniki. Nad torami zostanie wybudowana estakada. Powstanie też rondo u zbiegu z ul. Radzymińską oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską.

Inwestycja ma umożliwić szybkie dotarcie do centrum mieszkańcom nie tylko osiedla Dziesięciny, ale też Zawad i Bacieczek. Budowa tej drogi wiąże się także z odszkodowaniami dla właścicieli działek, przez które będzie biegła planowana trasa.

– Mieliśmy 274 postępowania w tej sprawie. Z czego 247 zakończyło się wydaniem decyzji ustalających wysokość odszkodowań na łączną kwotę 5 795 579,99 zł. Pozostałych 27 postępowań jest w toku – wyjaśnia Anna Kowalska.

Przedłużenie Sitarskiej to jedna z najbardziej oczekiwanych miejskich inwestycji. Planowana była od lat, jednak ciągle pojawiały się przeszkody. Kilka przetargów zostało unieważnionych, trzeba było walczyć o pozytywną decyzję środowiskową, głośno protestowali właściciele okolicznych działek.

Najwięcej obszarów problemowych (31) jest na Dojlidach, najmniej (6) na Bacieczkach. Obszar zdegradowany to teren, na którym jest najwięcej negatywnych zjawisk społecznych. Granice terenu do  rewitalizacji oznaczono na zielono.

Białystok. Rewitalizacja miasta. Powstaną świetlice, kluby o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny