Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Pod Krzywą 11/1. Młyn może zmienić właściciela

Tomasz Mikulicz [email protected]
Miasto chce wystawić młyn na sprzedaż. Prezydent czeka jeszcze na opinie konserwatora miejskiego i wojewódzkiego.
Miasto chce wystawić młyn na sprzedaż. Prezydent czeka jeszcze na opinie konserwatora miejskiego i wojewódzkiego. Andrzej Zgiet
Ten kto go kupi będzie mógł tu mieszkać oraz udostępniać budynek wycieczkom. Wewnątrz mieszczą się zabytki techniki. Budynek powstał w 1946 roku.

To ostatni tego typu obiekt w mieście. Jego zachowanie sprawi, że przyszłe pokolenia będą miały wiedzę, jak przed laty wytwarzano mąkę.

Drewniany młyn przy ul. Pod Krzywą 11/1 jest obecnie własnością gminy. Spadkobiercy dawnych właścicieli występowali co prawda o zwrot mienia, ale postępowanie zostało umorzone.

- Chcemy przeznaczyć tę nieruchomość do sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego mówi Katarzyna Ramotowska z biura komunikacji społecznej w magistracie.

Przeznaczenie budynku to usługi, ale uzupełnione o funkcję mieszkaniową. Oznacza to, że ten kto młyn kupi będzie mógł otworzyć na dole np. restaurację, a na piętrze zamieszkać. Ma być też on otwarty dla zwiedzających.

Budynek powstał w 1946 roku. Mieścił się w nim młyn elektryczny, który do 1953 roku był własnością Kazimierza Gwoździeja i Zygmunta Wesołowskiego. Później mienie przejęło Państwo. Męło się tu zboże aż do 2001 roku. Do dziś zachowało się oryginalne wyposażenie młyna. Jest tam m.in. oryginalny silnik elektryczny, kamień młyński, mlewnik czy waga. Wyposażenie, podobnie jak sam obiekt, w 2011 roku zostało wpisane do rejestru zabytków.

Budynek też jest ciekawy. Ma dobrze zachowaną szalówkę ścienną i stolarkę okienną. Do dziś przetrwało też pomieszczenie, w którym młynarz przyjmował zboże. Dziś młyn jest częścią miejskiego szlaku architektury drewnianej. To jedyny tego typu zabytek w mieście.

Budynek jest obecnie chroniony prawem, więc władze zmieniły podejście do niego. Pięć lat temu pisaliśmy, że gmina przymierzała się do sprzedaży. Godziła się na to, że ten kto kupi rozbierze budynek i postawi w jego miejscu dom jednorodzinny. Gdyby powstał tu przysłowiowy "klocek" nie pasowałoby to do charakteru tej części miasta. A okolice ul. Pod Krzywą to fragment historycznej dzielnicy Nowe, rozplanowanej w duchu miasta-ogrodu jeszcze w latach 30. XX w. Osiedle zabudowane jest domami jednorodzinnymi otoczonymi sadami i ogrodami. Niektóre z nich są cennymi przykładami budownictwa w duchu modernistycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny