MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko co trzecia lokata dała zarobić

Barbara Kociakowska [email protected]
Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady naliczania podatku od oszczędności, co oznacza likwidację lokat antypodatkowych
Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady naliczania podatku od oszczędności, co oznacza likwidację lokat antypodatkowych
Aby dziś można było liczyć zyski, a nie straty, przed rokiem trzeba było wybrać depozyt oprocentowany na ponad 5 proc.

Amatorzy bezpiecznego oszczędzania na bankowych lokatach po raz kolejny przegrali w nierównej walce z inflacją – zauważa Michał Sadrak, analityk Open Finance. – Lecz porażka ta jest mniej dotkliwa niż w poprzednich miesiącach.

Źle, ale lepiej niż przed miesiącem

Okazuje się, że średnia realna rentowność 12-miesięcznych depozytów zakładanych na początku stycznia 2011 r. po uwzględnieniu wskaźnika wzrostu cen (4,1 proc. – rok do roku) oraz 19-proc. podatku od zysków kapitałowych wyniosła minus 0,25 proc. Jednak przed miesiącem straty, które ponieśli amatorzy bezpiecznego oszczędzania były jeszcze wyższe. Wynosiły minus 0,77 proc.

– Zauważalne ograniczenie strat, to zasługa wzrostu przeciętnego oprocentowania bankowych depozytów zakładanych na początku ubiegłego roku i przede wszystkim wyhamowania GUS-owskiego wskaźnika inflacji – dodaje Michał Sadrak.

Czekają nas zmiany, ale nie na lepsze

A jaki powinien być najbliższy rok dla osób oszczędzających na bankowych lokatach?

Jak tłumaczy Damian Rosiński, analityk Comperia.pl, na rynku lokat zachodzą spore zmiany. W większości – niestety – na niekorzyść konsumentów

– Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na finiszu, jeśli chodzi o korzystne oszczędzanie na depozytach – mówi. – Od 1 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady naliczania podatku od oszczędności, co oznacza likwidację lokat antypodatkowych. Kolejne banki wycofują z oferty tego typu produkty.

Część z nich rekompensuje klientom tę stratę, podnosząc oprocentowanie standardowych depozytów, ale w skali całego rynku następuje wyraźny spadek.

Jednak, w opinii analityka Comperii, jeśli wybierzemy spośród dwóch najlepszych obecnie ofert depozytów (na 5 tys. zł, na 3 miesiące) mamy szansę uzyskać stopę zwrotu ponad 2 pkt. proc. wyższą niż wynosi inflacja za styczeń. W kolejnym banku realne oprocentowanie wynosi około 1,5 proc.

Musi być powyżej 5 proc.

– Można wymienić jeszcze ponad 20 innych propozycji ulokowania oszczędności w sposób pozwalający na uzyskanie dodatniej realnej stopy zwrotu – mówi Damian Rosiński. – Oczywiście przy założeniu inflacji na poziomie 4,1 proc. Tracić w takim ujęciu zaczynamy dopiero lokując fundusze na lokacie o oprocentowaniu nominalnym poniżej 5,1 proc. w skali roku.

 

 

Z przeprowadzonej przez niego analizy wynika, że jeśli teraz chcemy ulokować pieniądze (5 tys. zł na 3 miesiące) to najlepiej wybrać lokatę w następujących bankach:

  • Meritum Bank (8,50 proc.),
  • Idea Bank (8 proc.),
  • BZ WBK (7 proc.),
  • FM Bank (6,10 proc.),
  • Get Bank (6 proc.).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny