MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak odstraszyć kleszcze? Te patenty musisz znać, kosztują niewiele. Naturalny spray? Rolka do ubrań? Taśma samoprzylepna? To działa!

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Istnieją sposoby na odstraszenie kleszczy. Zobacz, jakich produktów użyć i co będzie pomocne w trakcie leśnej wycieczki.
Istnieją sposoby na odstraszenie kleszczy. Zobacz, jakich produktów użyć i co będzie pomocne w trakcie leśnej wycieczki. 123rf/itakdalee
Wiosna w pełni, temperatury sukcesywnie rosną, na zewnątrz roi się od insektów. Szczególną obawę budzą kleszcze, których ugryzienie może wywołać boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Owady żerują już nie tylko w lasach, widać je w parkach, miejskich alejkach, a nawet przydomowych ogródkach. Jak się przed nimi chronić? Domowe sposoby pozwolą uniknąć kontaktu z zagrożeniem.

Spis treści

Inwazja kleszczy rośnie wraz ze wzrostem temperatur. Na zakażenie podatni są nie tylko ludzie, ale też zwierzęta domowe, np. psy. W przypadku wbicia się insekta w skórę istotny jest czas usunięcia, potrzeba doby, aby uniknąć ryzyka chorób.

Jak usunąć kleszcza w domu?

Kleszcze lubują się w miejscach na ciele człowieka, gdzie skóra jest ciepła i cienka. Wybierają szyję, brzuch, uszy lub zgięcia ramion i kolan. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że gdy zauważysz kleszcza w ciele, możesz pozbyć się go na własną rękę.

Jak usunąć kleszcza? Poradnik krok po kroku:

  1. Specjalnym zestawem lub pęsetą chwyć kleszcza tuż przy skórze i pociągnij go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
  2. Po wyjęciu kleszcza upewnij się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
  3. Miejsce wkłucia oraz ręce dobrze zdezynfekuj.
  4. Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Oprócz pęsety możesz też użyć specjalnych kleszczołapek lub pompek, dostępnych w aptekach.

Zobacz więcej: Wiosną już roi się od kleszczy. Po ugryzieniu trzeba działać szybko, insekta usuniesz domowymi sposobami. Zobacz, jak to zrobić

Postaw na ochronę. Zobacz, co odstraszy kleszcze

Świadomość kontaktu z niebezpiecznym insektem nie sprawia przyjemności, dlatego stawiaj na sposoby, które pomogą uniknąć takiej sytuacji. Lepiej jest zapobiegać, niż potem leczyć.

Prawidłowa ochrona rozpoczyna się od ubioru. Długie rękawy i nogawki utrudnią kleszczom dojście do ciała. Ważne jest też nakrycie głowy. O ile niektórzy próbują odstraszyć owady repelentami, wielu stawia na naturalne zapachy. Olejki? Wyciągi z roślin? Niektóre mogą być skuteczne.

Jak podaje Strona Zdrowia, odstraszyć kleszcze mogą również aerozole, opaski, plastry, kremy i produkty roll-on.

Rolka do ubrań na kleszcze? Ten sposób polecają leśnicy

Co roku powraca temat skutecznych sposobów na pozbycie się kleszczy. W sieci od lat hitem jest patent Karkonoskiego Parku Narodowego. Po powrocie ze spaceru na odzieży mogą pozostawać kleszcze lub nimfy. Skuteczna w walce z nimi może okazać się… rolka do ubrań.

Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie, przekonują pracownicy KPN w mediach społecznościowych.

Oprócz tego, że po leśnym spacerze rolka zbierze z ubrań kurz i pozostałości traw, może także usunąć kleszcze, które nie zdążyły dojść do skóry, a przyczepiły się do spodni lub bluzy.

Patenty na kleszcze. Nie zdążą zaatakować

Okazuje się, że pomysłów na odstraszenie kleszczy jest więcej. Niektóre tipy są sprawdzone i skuteczne. Oto kilka z nich:

  • oklejenie nóg taśmą samoprzylepną,
  • spryskanie ubrań sprayem z kwasu mrówkowego,
  • towarzystwo mrówek,
  • wybieranie konkretnych zapachów.

Miałam kiedyś kleszcza na stopie, przebił się mimo długich nogawek i wysokich butów. Od tamtej pory obkręcam wokół kostek dwustronną samoprzylepną taśmę, to naprawdę działa, mówi Strefie Agro Agnieszka z Warszawy.

Oprócz taśmy samoprzylepnej, często poleca się... kwas mrówkowy. Kleszcze nie darzą mrówek sympatią, dlatego zapach związku chemicznego może zniechęcić insekty do ataku. Kwas można kupić w aptece np. w formie spirytusu mrówczanego, trzeba jednak zachować ostrożność przy jego użyciu. Chcesz przygotować spray na leśną wycieczkę? Rozcieńcz go wodą w proporcjach 1:1 i przelej do buteleczki. Środek może być użyty jedynie na ubraniach, na ciele wywoła uczulenie.

Leśnicy regularnie przypominają, że kleszcze boją się mrówek; w lesie ta wiedza może okazać się przydatna. Chcąc uniknąć ataku, trzeba zaprzyjaźnić się z ich wrogiem. Wybierasz się pod namiot? Ustaw go w pobliżu mrowiska. Przed dalszą wędrówką połóż ubranie wokół skupiska mrówek, pozwól owadom naznaczyć je zapachem, a następnie strzep je i nałóż na siebie odzież.

Kleszcze nie znoszą zapachu m.in. lawendy, cynamonu, eukaliptusa i mięty. Na bazie tych roślin i przypraw możesz przygotować spraye i olejki.

Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby nie dają stuprocentowej gwarancji ochrony przed groźnymi kleszczami. Użycie budowlanej taśmy sprawdzi się na spacerze w niskich trawach, w zaroślach wyższe partia ciała nie będą chronione. Ponadto kleszcze mogą spaść z drzew na ramiona lub głowę. Niektóre zapachy działają, ale też nie zawsze stanowią dla insektów bariery równej drzwiom pancernym. Po każdym spacerze na łonie natury dokładnie obejrzyj swoje ciało.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny