Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technikum Programistyczne Infotech. Powstaje technikum dla programistów. Bo są potrzebni na rynku

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Technikum rusza od 1 września. Już trwa rekrutacja
Technikum rusza od 1 września. Już trwa rekrutacja
Jedna klasa jest już niemal zaklepana. Ale jeśli będą chętni – można stworzyć jeszcze nawet dwie kolejne. W Białymstoku od września będzie działać Technikum Programistyczne Infotech.

To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Firmy z branży IT poszukają programistów niekoniecznie z wykształceniem wyższym, ale doskonale przygotowanych do pracy teoretycznie i praktycznie. A Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło nową klasyfikację zawodów szkolnictwa branżowego. Na liście zawodów znalazł się technik programista.

Z tej furtki postanowiły skorzystać podlaskie firmy, które działają w Klastrze Technologicznym Infotech. To właśnie pod patronatem klastra powstaje nowa szkoła. Ale to nie wszystko. Przedsiębiorcy zgłosili swoje uwagi do tworzonej właśnie podstawy programowej właśnie tego zawodu.

– Celem kształcenia w zawodzie programista jest nauka programowania. Tam, gdzie jest to możliwe, należy do celów edukacyjnych używać jednego wybranego języka programowania przez cały okres kształcenia, aby skupić się na nauce technik programowania, a nie nauce wielu języków programowania. Zaproponowaliśmy także usunięcie z ram programowych modułu: „Programowanie aplikacji desktopowych”. Ten rynek ciągle maleje – mówi Karol Przybyszewski, współtwórca Technikum oraz doświadczony programista i menedżer z branży IT.

Technikum ma ruszyć już 1 września. Rekrutacja już ruszyła. Jak mówi dr Paweł Tadejko, jeden ze współzałożycieli szkoły, są już chętni, by się tu uczyć. Jedna klasa na pewno więc powstanie. Ale założyciele są w stanie utworzyć nawet trzy pierwsze klasy. Technikum Programistyczne to będzie szkoła niepubliczna z uprawnieniami szkoły publicznej. To oznacza, że za naukę tu trzeba będzie opłacać czesne. Szkoła będzie mieściła się w pomieszczeniach wynajmowanych od Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. — A przedmiotów zawodowych będą uczyć ludzie, którzy są praktykami, ale z odpowiednimi kwalifikacjami pedagogicznymi. Będą więc uczyć rzeczy rynkowych, przydatnych i do pracy, i do jej znalezienia – zapowiada Paweł Tadejko. I nie ma wątpliwości: prograrmiści będą potrzebni. – Jeżeli ktoś mówi, że sztuczna inteligencja zastąpi niedługo pracę programistów, to w większości opowiada bzdury. Na to się nie zanosi w najbliższej przyszłości. Bo systemy do automatyzacji mogą automatyzować bardzo proste, powtarzalne czynności. W programowaniu zaś nie ma powtarzalności. A to oznacza, że jeśli nie zajmiemy się kształceniem programistów, to ich deficyt na rynku pracy będzie się powiększał.

Prezentujemy wyniki sondy w której głosowaliście na ulubione technikum w Białymstoku. W naszej zabawie to właśnie internauci wybrali to najlepsze (najpopularniejsze). Zobaczcie, jak rozłożyły się głosy!

Najlepsze technikum w Białymstoku? Na pewno najpopularniejsz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny