Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny. Adam Biernacki reżyseruje spektakl „Cicho… sza…” dla dzieci ze spektrum autyzmu (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Teatr Dramatyczny. Adam Biernacki reżyseruje spektakl  „Cicho… sza…” dla dzieci ze spektrum autyzmu
Teatr Dramatyczny. Adam Biernacki reżyseruje spektakl „Cicho… sza…” dla dzieci ze spektrum autyzmu Jerzy Doroszkiewicz
Balladowa opowieść według podlaskiej legendy spisanej przez Zygmunta Glogera powstaje na deskach Teatru Dramatycznego. Stworzona tak, by zrozumiały ją dzieci autystyczne. Przedstawienie „Cicho… sza…” reżyseruje Adam Biernacki.

Jej tytuł nawiązuje do popularnego powiedzenia „Cicho... sza...”. Bo przecież baśni najlepiej słuchać w ciszy i skupieniu. Za reżyserię odpowiada Adam Biernacki.

Kanwą do scenariusza są podlaskie legendy i opowieści, przede wszystkim spisana przez Zygmunta Glogera baśń „O trzech siostrach i chorej matce”.

- Włączyliśmy też elementy z innych podlaskich legend i wykorzystaliśmy piosenki ludowe - tłumaczy Biernacki. - Chcieliśmy zachować klimat ludowy, co widać również w kostiumach i scenografii - mówi reżyser. - Dla nas najważniejsze było, żeby inscenizacja była jak najprostsza, w miarę spokojna, bez nadmiaru bodźców. Bo taką sztukę najlepiej odbierają dzieci autystyczne. To wszystko musi być klarowne i niespieszne. Taki spektakl muzyczny, trochę ballada, trochę dziwny sen.

Scenografia została zainspirowana motywami ludowymi, przede wszystkim wycinanki sprowadzonej do pewnego symbolu i powtarza się w kostiumach.

- Kierowaliśmy się wskazaniami psychologów, żeby wycinanki były uproszczone, a barwy jasne i czyste - tak, aby całość inscenizacji nie rozpraszała nadmiarem elementów, wzorów i barw - mówi Joanna Jaśko-Sroka, scenograf i kostiumograf przedstawienia. Bohaterkami przedstawienia są trzy siostry (grają je: Dorota Białkowska-Krukowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska), które wyruszą w podróż, by ratować chorą mamę (Jolanta Borowska). - Żeby się odróżniały, każda ma kostium w innym kolorze, żeby łatwiej było dzieciom identyfikować się z nimi - wyjaśnia kostiumograf.

Okazuje się, że sporym wyzwaniem było też wykorzystanie ludowych pieśni włączonych do przedstawienia.

- Piosenki ludowe często mają trudną budowę i nietypowe metrum, nie do końca przewidywalną rytmiczność - tłumaczy Filip Grycmacher, autor muzyki do spektaklu. - Dla dzieci ze spektrum autyzmu ważne w muzyce jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego musiałem uczynić je bardziej przewidywalnymi rytmicznie i harmonicznie, bardziej współczesne. Takie podejście potwierdza konsultująca cały proces tworzenia spektaklu psycholog.

- To będzie bezpieczny spektakl dla dzieci autystycznych i będzie jasnym, klarownym przekazem, prawdopodobnie pierwszym takim w Polsce, który może pozwolić im uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym - mówi Ewelina Basak, psycholog.

Zagranie w takiej sztuce było wyzwaniem również dla aktorów. - Pomyślałam, że trzeba zagrać czule - włożyć bardzo dużo emocji, ale być bardzo uważnym i wrażliwym - zdradza Dorota Białkowska-Krukowska.

Przy okazji powstawania spektaklu, Teatr Dramatyczny współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.

- Cieszę się bardzo, że teatr zwrócił uwagę na tę szczególną grupę odbiorców. Wiem bardzo dobrze, ile problemów mają na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i jak ważne jest w tym wszystkim jest przełamywanie barier. Bardzo nam miło, że jako Fundacja mogliśmy wesprzeć ten projekt i przyczynić się do stworzenia tego spektaklu – mówi Tomasz Juchimowicz, Prezes Fundacji.

- Dzięki wsparciu specjalistów zajmujących się autyzmem, walczymy o to, aby powściągać nagłe zaskoczenia i wybuchy emocji - radości czy smutku, do których tak ciągnie artystów podczas tworzenia spektaklu. Dbamy także o to, aby muzyka była jak najdelikatniejszym towarzyszem gry aktorskiej, a nadmiar bądź niedobór światła nie powodowały dyskomfortu. Naszą najważniejszą misją jest myślenie ustawicznie o naszej małej publiczności i odpowiadanie na jej potrzeby – dodaje Adam Biernacki.

Przedstawienie powstało dzięki dotacji, którą Teatr Dramatyczny pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Zadanie zostało dofinansowane także z budżetu województwa podlaskiego. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 grudnia o godz. 14. Przedstawienie będzie można obejrzeć na stronie Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl, na Facebooku oraz na kanale w serwisie YouTube. Partnerami projektu są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji oraz Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”.

,,Cicho… sza…’’

na podstawie baśni wg Z. Glogera ,,O trzech siostrach i chorej matce”

Reżyseria, scenariusz: Adam Biernacki

Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Muzyka: Filip Grycmacher

Choreografia: Krystian Łysoń

Inspicjent: Monika Zaborska

Obsada:

  • Dorota Białkowska-Krukowska - Malinka
  • Jolanta Borowska (gościnnie) - Mama
  • Justyna Godlewska- Kruczkowska - Różyczka
  • Monika Zaborska - Jagódka
  • Piotr Szekowski - Książę

Premiera: 27 grudnia 2020 r.

Czas trwania: ok. 35 minut

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny