Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie jedzenie z restauracji w Białymstoku. Aplikacja Too Good To Go pomaga walczyć z marnowaniem jedzenia

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Walka z marnowaniem żywności w Białymstoku. Działa aplikacja i Jadłodzielnia
Walka z marnowaniem żywności w Białymstoku. Działa aplikacja i Jadłodzielnia Too Good To Go/materiały prasowe
W Białymstoku dostępna jest aplikacja "Too Good To Go". Dzięki niej jedzenie z restauracji czy sklepu, które inaczej zostałoby wyrzucone, trafia na nasz stół. Posiłek można kupić z 50-70 procentowym rabatem. To sposób na walkę z marnowaniem żywności, zaproponowany przez duńską firmę.

"Too Good To Go" to aplikacja, która pozwala kupować dania i produkty za jedną trzecią ceny. Zasady jej działania są proste. Użytkownicy widzą, które restauracje lub sklepy są chętne do oddania nadwyżki żywności. Online kupujemy paczkę z jedzeniem, którą trzeba odebrać w określonym czasie. To, co znajdziemy w pudełku, jest niespodzianką.

Walka z marnowaniem żywności w Białymstoku - aplikacja

W ten sposób każdy może walczyć z marnowaniem żywności i kupić żywność ze sklepu lub restauracji w przystępnej cenie. Do akcji dołączyli m. in. Baristacja, Słodkie Pasje Agi, Mama Thai Bistro, Miejski Młyn, Ciastki Patki -Cukiernia Rzemieślnicza, Maison du Cafe, Viking Point, Fit Cake, Spółdzielnia Bar&Kafe, Kawiarnia Akcent, Zdrowy Smak, Czysta Micha, Duet - domowo i zdrowo, White Bear Coffee, Pizzeria da Augustino, Pizza Majstry oraz sieci Carrefour, Grycan, Costa Coffee, North Fish i BP.

- Idea zero waste i działania proekologiczne leżą w naturze naszej firmy. Akcja pozwala nam minimalizować straty, a goście otrzymują produkty w atrakcyjnej cenie. Każdy na tym korzysta. Często oddajemy żywność pełnowartościową, która na drugi dzień nie mogłaby już trafić do sprzedaży - tłumaczy Marcin Zalewski z White Bear Coffee w Białymstoku. - Przygotowujemy sporą liczbę paczek, od kilku do kilkunastu dziennie. Do pudełka wkładamy bułki, kanapki, ciasto, czasami kawę. Wiele zależy od tego co w danym dniu nam zostaje. Zauważyłem, że naprawdę sporo osób korzysta z tej aplikacji i z radością przychodzi po jedzenie - dodaje współwłaściciel sieci kawiarni.

Paczki z białostockich restauracji kosztują zazwyczaj 7-15 zł. Bywają też droższe, ale wtedy w pudełku znajduje się kilka dań lub porządny zestaw produktów, którym kończy się termin ważności.

Akcja "Too Good To Go" ma wady

Korzystanie z aplikacji "Too Good To Go" wymaga jednak cierpliwości. Lista lokali oferujących posiłki do sprzedania, prawie zawsze jest pusta. Najczęściej wieczorami pojawia się kilka ofert, które już po kilku minutach znikają. Trzeba mieć trochę szczęścia, by "upolować" paczkę. Kilkudniowy test aplikacji pokazał nam również, że nie wszystkie restauracje regularnie zbywają żywność. Są i takie, które szybko wycofały się ze współpracy z duńską firmą. Powodem były niekorzystne dla przedsiębiorcy warunki.

Warto wiedzieć, że szczytnej idei ratowania żywności przed marnowaniem towarzyszy zwykły biznes. Restauratorzy czy właściciele sklepów nie muszą płacić za dołączenie do akcji, ale pobierana jest prowizja od zamówienia. Przy niskich cenach jakie płacimy za pudełka, do kieszeni partnerów aplikacji trafiają grosze.

Zobacz też:Jadłodzielnia już działa. W niej możesz podzielić się jedzeniem

- Może wciąż jesteśmy na liście partnerów "Too Good To Go", ale zrezygnowaliśmy z udziału w akcji, która według mnie nie ma sensu. Dla mnie nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy firma pod przykrywką społecznej akcji, pobiera od restauracji ogromną prowizję, w wysokości aż 40. procent. Nie chcę w czymś takim uczestniczyć - stwierdził właściciel jednej z białostockich restauracji (nazwisko do wiadomości redakcji).

Twórcy aplikacji "To Good To Go" podkreślają jednak, że pieniądze nie są w przypadku ich akcji najważniejsze. Liczy się efekt. Z aplikacji na całym świecie korzysta ponad 16 milionów osób, ratowane są więc tony żywności.

Przypomnijmy, że w Polsce rocznie marnuje się około 9 milionów ton jedzenia. Na co dzień możemy z tym walczyć nie tylko za pośrednictwem aplikacji. W Białymstoku działa również Jadłodzielnia, przy ul. Krakowskiej. To miejsce do którego wszyscy mieszkańcy mogą przynosić żywność, a także częstować się tym, co zostawili inni.

Większość przynoszonych do Jadłodzielni produktów (jak np. makarony, konserwy czy jogurty) powinna być zapakowana fabrycznie. Na półkach można też kłaść warzywa, owoce, a nawet pieczywo i własne wyroby. Wszystko ma być jednak zdatne do spożycia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny