MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Hołownia – Święci pierwszego kontaktu. Zbiór życiorysów nie tylko świętych

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, współpracuje z telewizją TVN. W grudniu 2012 roku uruchomił portal internetowy Stacja 7. Dwukrotny laureat nagrody „Grand Press” oraz laureat nagrody Dziennikarskiej „Ślad”. Laureat Wiktora publiczności za rok 2010 oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Założyciel Fundacji Kasisi wspierającej Dom Dziecka Kasisi w Zambii.
Szymon Hołownia - dziennikarz i publicysta, współpracuje z telewizją TVN. W grudniu 2012 roku uruchomił portal internetowy Stacja 7. Dwukrotny laureat nagrody „Grand Press” oraz laureat nagrody Dziennikarskiej „Ślad”. Laureat Wiktora publiczności za rok 2010 oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Założyciel Fundacji Kasisi wspierającej Dom Dziecka Kasisi w Zambii. Wydawnictwo Znak
Kiedy w internecie pojawi się fraza „samorządowiec kazał podciąć Agnieszce gardło” jest szansa, że ktoś przeczyta całość. Bo chociaż tytuł „Święci pierwszego kontaktu” sugeruje, że nie będzie nudno, Szymon Hołownia robi znacznie więcej, by nudno nie było. Bo pisze o poszukiwaniu wiary nie na kolanach, ale z dziennikarską pasją.

W świecie zaludnionym osobami piszącymi, zdobyć uwagę czytających nie jest łatwo. I wie o tym sam Szymon Hołownia. A czy wszyscy pamiętamy, że urodził się i maturę zdawał w Białymstoku, pisał do białostockiej prasy, i już pracując w największym dzienniku w Polsce, prowadził sobotni show w Radiu Białystok? Zatem są powody, by tego bądź co bądź medialnego celebrytę, przedstawić. Jako erudytę o świetnym piórze, faceta nie bojącego się kolokwialnego języka mediów. Zasłaniając się przyjaźnią z Marcinem Prokopem rozdział o świętej Kindze podsumowuje słowami „Przestań pieprzyć, zacznij solić”.

Zatem zamiast słodzić, śpieszę wyjaśnić, że przywołanym we wstępie samorządowcem był burmistrz Rzymu, prawdopodobnie w roku 304 lub 305. Według legendy ową Agnieszkę zabito ciosem miecza w gardło, kiedy nie chciał jej pochłonąć pogański ogień. Ale czy mają znaczenie szczegóły? Ważne, że tym sposobem Szymon Hołownia przywołuje postać niezłomnej chrześcijanki i objaśnia jej życie w sposób zrozumiały dzisiejszym. Święta Agnieszka Rzymianka jest czczona w Kościele katolickim i prawosławnym.

Jeszcze ciekawiej traktuje Szymon Hołownia losy Kseni Petersburskiej. Ta święta Cerkwi prawosławnej po śmierci męża rozdała majątek i do końca życia chodziła wpierw w mundurze, a później w łachmanach dowodząc wszem i wobec, że to ona umarła, a nie ukochany małżonek. A że uzdrawiała i przepowiadała przyszłość, Cerkiew zaliczyła ją w poczet świętych, choć za życia traktowano ją jako jurodiwą, czyli nawiedzoną. I w tym momencie opowieści autor przypomina losy pewnego sławnego białostoczanina – Andrzejka Bukowskiego. I zastanawia się, czy Bóg nie wysyła czasem ludzi prowokujących szokiem do otwarcia się na innych.

Osobom wrażliwym polecam zaś ominąć pierwszy rozdział poświęcony Chiarze Corbelii Petrillo. Zmarła w 2012 roku i proces jej beatyfikacji dopiero się rozpoczął. Jej życie, małżeństwo, macierzyństwo w kolebce zachodniego chrześcijaństwa, w Rzymie, nie pozostawi nikogo obojętnym.

O tej i innych książkach Szymona Hołowni będzie można porozmawiać podczas II Festiwalu "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie" w sobotę, 10 lutego, o godz. 17 w audytorium Książnicy Podlaskiej na VI piętrze.

Program festiwalu: Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny